Albert Albertson – nasza seria

img_1194

Albert Albertson, lat 4. To tytułowy bohater książek Gunilly Bergström. Autorka i ilustratorka, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.

„Albert czasem trochę rozrabia, a czasem jest grzeczny. Dziś rozrabia, bo jest bardzo niezadowolony, że musi iść spać. Tato, poczytaj mi książkę! – prosi.” Oto fragment książki.

1. Naszą pierwszą książką, którą zakupiliśmy była: „Dobranoc, Albecie Albestsonie”.

Zabawna książka, która opisuje rytuały wieczorne, typowe także dla naszej rodziny. Albert przygotowuje się do snu. Jest tu czytanie przez tatę książki, mycie zębów, szklanka wody przy łóżku… i jej zawartość na pościeli. Zakończenie chyba nie zaskakuje, ale za to bardzo rozśmiesza.

Kiedy już się zbliżamy ku końcowi, jakaś magiczna moc słów powoduje nagłe ziewanie Adasia i powoli, bardzo powoli dziecko nam usypia. Może dlatego, że mówimy już szeptem? Polecam.

2. „Pośpiesz się Albercie”

„Tylko jeszcze” jest hasłem przewodnim książki i dotyczy nie tylko małego bohatera, ale też jego taty, bo przecież my dorośli też czasem zatracamy się w świecie ulubionych czynności.

„Albert szykuje się do przedszkola. – Jesteś gotowy? – woła tata z kuchni. – Jeszcze tylko sweter – mówi Albert i bierze sweter z krzesła. O, tu leży bluzka Lisy! Lisa to lalka Alberta. Ona też się przecież musi ubrać! – Albercie, idziesz? – woła znowu tata. – Tak, tylko jeszcze… „

3. „Kto obroni Alberta”

Albert niedawno się przeprowadził i na nowym osiedlu nie zna żadnych dzieci. Jedynym kolegą, który odwiedza Alberta jest wymyślony Molgan. Najlepszy kolega jakiego można sobie wyobrazić. Niestety Molgan ma jedną wadę – nigdy nie ma go, kiedy jest potrzebny. Nigdy nie przychodzi, gdy dokuczają mu starsi chłopcy.

Wszystko zmienia się, gdy Albert poznaje Wiktora. Zostają kolegami, razem budują wieże z klocków, bawią się w maszynistę i pasażerów, jadają razem podwieczorki. Mimo tego, że są prawdziwymi przyjaciółmi czasem bywa trudno, bo nie zawsze są dla siebie mili ale i tak są najlepszymi przyjaciółmi. Wiktor zawsze przychodzi wtedy, gdy Albert go potrzebuje.

4. „Co cieszy Alberta”

Święta, Święta i po Świętach… Albert siedzi nad choinką i do spółki z dziadkiem rozpacza nad bezlitosnym upływem radosnego czasu.

Dodatkowo, Alberta przygnębia sypiąca się choinka, zjedzone cukierki czy choroba najlepszego kolegi. Babcia, która się temu przysłuchuje nie może powstrzymać się od śmiechu i ciągle powtarza, że to dobrze, że tata i syn się tak beznadziejnie czują. No bo przecież codziennie powinno być fajnie. Najlepiej, żeby Wigilia była każdego dnia. Ale czy na pewno wtedy byłoby tak fajnie? Na szczęście dzięki swojej babci Albert przestaje marudzić i zaczyna rozumieć wyjątkowość różnych świąt.

5. „Albert i Mika”

W tej części Albert lubi bawić się z Miką, kuzynką Wiktora. Albert i Mika bardzo lubią swoje towarzystwo, zupełnie nie zwracając uwagi na fakt, że różnią się płcią. Są zgrani, weseli i spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, a Mika to wyjątkowo pomysłowa, sprytna i bardzo sprawna dziewczynka, co oczywiście nie uchodzi uwadze Alberta. Mika ma dużo fajnych pomysłów.

Ale inni chłopcy uważają, że Albert nie powinien bawić się z dziewczynką i naśmiewają się z niego. Ale nie Mika, ona jest inna! Wszystko byłoby dobrze, gdyby Albert pewnego dnia nie stał się obiektem kpin ze strony kolegów ze szkoły. Jak zachowa się Albert w takiej sytuacji?

Chętnie czytamy i na pewno powiększymy kolekcję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.