Dlaczego dzieci jedzą śmieci? & Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?

img_2023

Od pierwszej minuty, jak tylko otworzyłam książkę „Dlaczego dzieci jedzą śmieci?” wiedziałam, że nam się spodoba. Adasia bardzo zainteresowała, uwielbia ją czytać do snu! Doskonale zna bohaterów i wie dlaczego dorośli ładują w dzieci słodycze oraz sklepowe śmieci.

img_2014

Opowieść małej Lukrecji, która bardzo lubi Krzysia. Niestety on uwielbia słodycze i zjadłby nawet skarpety, gdyby były pachnące, słodkie i chrupiące. Lukrecja obserwuje rodzinę Krzysia i zauważa panujące w niej straszne nawyki żywieniowe.

img_2015

Wewnątrz książki znajduje się też krótki poradnik zawierający kluczowe wskazówki lekarzy specjalistów.

img_2017

img_2018

Motywem przewodnim książki jest fakt braku wyboru, ponieważ dzieci dostają od dorosłych „śmieci” na każdym kroku. Dzieci chcą być zdrowe ale nabierają się na kolorowe opakowania z przyciągającymi wzrok obrazkami.

Lukrecja martwi się o zdrowie Krzysia. Widzi jakie zęby mają jego rodzice i czym karmiony jest Krzyś oraz jego malutka siostra.

img_2016

Krzyś jest uzależniony od śmieciowego jedzenia – sądzi, że Mikołaj jest od przynoszenia słodyczy, a święta są od tego, żeby dużo jeść. Brzmi znajomo? Krzyś bardzo lubi kolorowe opakowania z dodatkami w postaci naklejek czy też małych gadżetów.

img_2021

Lukrecja opisuje co jest prawdziwym jedzeniem i zastanawia się, dlaczego Krzyś ma brzydką cerę i ciągle je słodycze. Dlaczego Krzyś wypija syrop na lepsze samopoczucie i kapsułki na lepsze trawienie.

img_2019-1

img_2020-1

Książka opisuje prawdę, bez tematów tabu. Napisana jest językiem zrozumiałym dla dzieci i daje do myślenia.

 

Druga część „Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?”

img_2006

Jeśli chcecie przemycić wartościowe informacje na temat zębów i ich pielęgnacji, sięgnijcie po tę książkę. Opowieść Lukrecji uczy dzieci dbania o higienę zębów poprzez humor, wzbudzanie ciekawości, uruchamianie wyobraźni oraz mówienie przez bohaterkę wprost i dosłownie o niewygodnych „zębowych” sprawach. Co służy zębom, jakie przekąski wybierać, jak często myć zęby, żeby nie zniszczyć szkliwa? Czym jest próchnica, kamień nazębny, kiedy bakterie czują się najlepiej na zębach, jaka guma jest właściwa?

img_2007

img_2008

Jakie części organizmu może zaatakować próchnica? Czy można zakleić dziury kolorową plastelina?

img_2010

img_2011

Ale książka daje także do myślenia dorosłym, którzy często nie są dla dzieci dobrym przykładem w kwestii dbania o uzębienie.

img_1989

Polecam każdemu – dużemu, a zwłaszcza małemu, bo wiecie… nikt nie chce mieć zębów  takich jak tata Krzysia…

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.