ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów

img_7207

„ABC Ekonomii czyli pierwsze kroki w świecie finansów” dotarły i do mnie. Jeszcze „ciepły” karton stoi tuż obok mnie, zaś my z Adasiem już nosy wpatrzone mamy w pierwsze strony tomiku.

ABC Ekonomi czyta się tak szybko – nim się obejrzeliśmy byliśmy w połowie książki!

Bogactwo wiedzy wplecione z walorem edukacyjnym to „Hicior” jak dla mnie, ale oceńcie i Wy.

Zosia i Maks, przedszkolaki oraz głowni bohaterowie, zadają swoim bliskim bardzo konkretne pytania z natury ekonomicznej. Rodzice, dziadkowie czy Pani Natalia sumiennie wyjaśniają co, z czym i dlaczego.

Książka zawiera 12 opowiadań, z których każde porusza zagadnienie ze świata ekonomii i finansów.

img_7208.jpg

W pierwszym rozdziale natkniemy się na pieniądze. Dowiemy się czym są banknoty i monety oraz do czego służą. Nauczymy się nowego pojęcia: a mianowicie kim jest numizmatyk. Ku mojemu zaskoczeniu 3.5 letni brzdąc wypowiedział słowo poprawie nie używając pomocnych sylab.

Dowiemy się o blisko znanej nam karcie bankomatowej, czyli „plastikowych pieniądzach”.

img_7209

W drugim rozdziale w bardzo prosty sposób wytłumaczone zostało stwierdzenie: skąd się biorą pieniądze? Przecież, rzecz jasna, nie rosną na drzewach. Ani nie spadają z nieba. Zatem skąd się biorą? Okazuje się, że nasze krajowe banknoty drukowane są w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Natomiast okrągłe metalowe krążki, potocznie zwane monetami, produkowane są w Warszawie w Mennicy Polskiej.

img_7211

Rozdział trzeci zabierze nas w numerki, cyferki które znajdziemy w każdym sklepie do jakiego wejdziemy. Witaj ceno na towarze. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego cena wzrasta przy różnych okolicznościach? Na przykład pora roku ma na to wpływ – co pięknie przedstawia nam sytuacja na targowisku, gdzie Maks wraz z mamą kupują miód na straganie. Okazuje się, że cena była nieco wyższa niż ostatnio. Sprzedawca wyjaśnia, iż powodem była zimna wiosna i pszczoły nie uzbierały wystarczająco nektaru. To właśnie spowodowało podwyższenie ceny miodu.

img_7212

Praca – co to takiego? Rozdział ten wyjaśni nam dlaczego chodzimy do pracy i jakie mamy z tego korzyści. Na przykład takie, że regularnie – co miesiąc – wpływa nam na konto bankowe zapłata za wykonaną pracę. Pieniądze zaspokajają nasze potrzeby, opłacają rachunki, pozwalają na zakupienie produktów żywnościowych i zapewniają okrycia ciał. Oczywiście przy nadmiarze szczęścia nawet pozwolą na zakup nieoczekiwanych zachcianek.

Pojawiają się tutaj pojęcia: emerytura i kim jest bezrobotny, które są wyjaśnione w interesujący sposób.

img_7213

Skoro mamy pracę, to jaki możemy mieć zawód? Oto kolejny temat wyjaśniający pojęcie nowego słowa oraz jakie wymagane są w jego dziedzinie obowiązki.

img_7237-1

W rozdziale szóstym autorzy pozwolili mam zrozumieć czym są obowiązki domowe. Pomoc w nich powinna być bezinteresowna. Toteż powinno się pomagać innym nie oczekując niczego w zamian. Takie zachowanie można porównać do pracy wolontariusza i o tym opowie nam kolejny rozdział.

img_7238

Dla Maksa, dzień w przedszkolu był dniem wyjątkowym, bo właśnie dzisiaj obchodził urodziny. Rodzice zabrali go w wyjątkowe miejsce, gdzie poznał kim jest wolontariusz w schronisku dla zwierząt. Cała rodzina opuściła to miejsce z czworonożnym przyjacielem o imieniu Łatek.

img_7243-1

Co to znaczy, że ktoś jest biedny? Oznacza to, że zarabia za mało pieniędzy i nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb niezbędnych do życia. Brak dachu nad głową, nieposiadanie samochodu czy funduszy na jedzenie lub ubranie wskazuje na osobę biedną.

img_7244

Zagadnienie reklamy i czym ona jest to następny etap w książce. W dzisiejszych czasach nie obejdzie się bez stymulowania naszych mózgów, ogłupiania i wręcz manipulowania przez plakaty, reklamy telewizyjne czy plakaty marketingowe. Wszędzie kuszą nas promocje na towary, które czasem nawet nie są nam do niczego potrzebne. Nowości, zachęcają pięknymi etykietkami z zawyżonymi cenami. Nie dajmy się kusić na hity, promocje czy nowości ale kupujmy rozsądnie.

img_7245

Budżet domowy – co to takiego?

Każda rodzina zetknęła się już z tym terminem. Na budżet domowy wchodzą dochody i wydatki.

Z elementarza wiemy już czym są dochody – czyli skąd się biorą u nas pieniądze na koncie. Natomiast wydatki, to te małe i większe każdego dnia. Zaś to co zostanie można przeznaczyć na niespodziewane zachcianki. Zdarzyć się może, że zaoszczędzone pieniążki mogą pójść na niespodziewaną naprawę czy nieplanowany wyjazd.

Niekiedy widzimy nowe gadżety czy rzeczy, które można kupić za pożyczone pieniądze z banku. Ale czy warto?

img_7246

Pomoże zrozumieć nam to rozdział jedenasty.

Pożyczka, kredyt to określona kwota pieniędzy na określony czas spłacana w ratach.

Pieniądze z banku powinno się pożyczać tylko w wyjątkowych, najpilniejszych i najbardziej potrzebnych sytuacjach – czego nie obejmują zachcianki – wyjaśnia książeczka.

Kiedy zaciągamy dług w banku niestety zmuszeni jesteśmy oddać więcej niż pożyczyliśmy.

A może warto czasem zrezygnować z czegoś i zacząć oszczędzać?

img_7247

Ostatni rozdział podpowie jak możemy zaoszczędzić aby spełniać swoje marzenia.

Zamiast wydawać na pospolite, niezdrowe śmieciowe jedzenie, warto jest oszczędzać na wybraną zabawkę poprzez odkładanie pieniędzy do wybranych słoiczków, kieszonkowego na konto czy pospolitej świnki-skarbonki.

Domowy budżet wspomoże np. wyłączanie światła po wyjściu z pokoju, zakręcanie wody podczas szczotkowania czy namydlania rąk, gotowa lista zakupów aby nie kusiły nas niepotrzebne produkty w supermarkecie.

img_7214

Myślę, że czytanie takiej książki może mieć świetny wpływ na nasze małe dzieci. W bardzo prosty, zrozumiały i interesujący sposób książka wprowadza w świat ekonomi.

Warto więc od samego początku wdrażać wszystkie te dziedziny, aby najmłodsi rozsądnie podchodzili do życia.

My stosujemy się do powyższych porad.

Pozycja obowiązkowa jako uzupełnienie biblioteki malucha.

img_7248

img_7250

img_7249.jpg

http://abc-ekonomii.edu.pl/en/

4 comments

  1. Serdecznie dziękujemy za tak miły wpis. Cieszymy się, że nasza publikacja się Pani i Synkowi spodobała 🙂 Życzymy wielu edukacyjnych sukcesów i jak najwięcej finansowej ciekawości 😉 Pozdrawiamy serdecznie.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.