Pieniek otwiera muzeum

img_7450

Jesteś zbieraczem? Chomikujesz wszystko i chowasz „po domu”? Każdy ma jakieś skarby, które są dla niego cenne. Dla dzieci zbieraczy każda karteczka, kamyk to najcenniejszy skarb. Każdy rodzic z dumą patrzy na swoją pociechę, która rozwija nowe zainteresowania i pasje.

Myślę, że czytając tę książeczkę, uświadomimy sobie ile tak naprawdę kolekcjonujemy rzeczy potrzebnych i niepotrzebnych.

Potrafimy zbierać i gromadzić w domu prawie wszystko, co wpadnie nam z ręce, wychodząc z założenia, że coś może się jeszcze kiedyś przydać. Najczęściej jednak większość przedmiotów ląduje w szafie i po jakimś czasie zapominamy, że w ogóle staliśmy się ich posiadaczami.

Zapewne raz na jakiś czas odświeżamy każdy zakamarek i wyzbywamy się naszych rzeczy aby na nowo uzupełnić puste miejsce. Typowe….

img_7452

Pieniek jest zbieraczem pasjonatem, mieszkającym w lesie, w małym drewnianym domku i zawsze we wtorki chodzi na spacery.

Zbiera wszystko co zobaczy, znaleziska zabiera do domu, dokładnie je opisuje, kataloguje, segreguje i przechowuje w specjalnie do tego celu przeznaczonych pudełkach. Nagle okazuje się, że nie ma już wolnego miejsca w całej chatce.

img_7455

Dzwoni do swojej babci, która podpowiada mu co powinien zrobić. Pieniek postanawia pokazać swoje cenne eksponaty światu i otworzyć w swoim domu muzeum.

img_7451.jpg

Muzeum Pieńka cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ale niesie ze sobą pewne niedogodności.

Z czasem mija pierwszy zachwyt bohatera i zaczyna on odczuwać pewien dyskomfort. Ma dość spania pomiędzy pudełkami i czekania w kolejce do własnej toalety. Tęskni za spacerami we wtorki, audycjami w radiu w soboty, bułeczkami, sokami… i w końcu postanawia zamknąć muzeum. Ale eksponaty ciągle tam są…

Po rozmowie z babcią – ma kolejny pomysł. Doradziła mu aby sfotografować wszystkie skarby, zdjęcia wkleić do albumu i w tej postaci je przechowywać. Pieniek wraz z przyjacielem Świerkiem odkładają na miejsce wszystkie zgromadzone rzeczy, część do lasu, do sklepu z antykami, na pchli targ, czy do odpowiednich pojemników do segregacji.

img_7454.jpg

Historia Pieńka uczy czym jest wytrwałość i odpowiedzialność.

“Pieniek otwiera muzeum” to idealna lektura dla małego łowcy skarbów, który drzemie w każdym dziecku. Dzięki tej książeczce dzieci poznają podstawy katalogowania zbiorów muzealnych i segregacji śmieci.