Wielki napad

„Wielki napad” jest to druga część z tej samej serii książeczek o bakteriach próbujących zaatakować organizm ludzki.

Jest to ładna polska produkcja z oryginalną grafiką.

To opowiadanie o bakteriach, które w poprzedniej książce zostały pokonane przez organizm. Udało im się ledwie ujść z życiem i teraz planują drugie podejście jak to zaatakować jakiś nowy ludzki organizm. Postanowiły przebrać się za neutralne bakterie, które żyją w ludzkim ciele i nie są szkodliwe, więc nie są atakowane przez przeciwciała.

Z dwóch bohaterów tej książeczki, jednemu udaje się przejść niezauważone, zaś drugi zostaje zatrzymany przez policję – eozynofila.

Ten, który przeszedł do organizmu chłopca skaleczonego na boisku, zaczyna rozmnażać się w jego ciele. Na szczęście chłopiec był zaszczepiony, a jego przeciwciała szybko rozpoznają zagrożenie i zaczynają się bronić bardzo skutecznie. Widzimy jak szybko udaje się pokonać wroga i dzięki temu chłopiec nawet nie zauważył żadnego problemu poza lekko zadrapanym kolanem.

Zaznajamiamy się tu o ważności szczepionek jakie działanie maja one na ochronę naszego organizmu.

W książeczce uczymy się wielu nowych słów. Z tylu mamy nawet słowniczek z obrazkami, który pokazuje kto jest kim w książeczce.

Jedno drobne zastrzeżenie z mojej strony jest takie, że część nazwy bohaterów to nazwy prawdziwe biologiczne, które uczą dziecko w łatwy sposób nazwy bakterii i przeciwciał, ale niektóre nazwy są wymyślone i ciężko rozróżnić co jest czym. Przydałoby się również krótkie wyjaśnienie pod każdą nazwą w czym specjalizuje się każdy rodzaj z tych mikroorganizmów.

Można jednak uznać, że taki poziom książeczki idealnie nada się dziecku. Rodzic niekoniecznie musi zagłębiać się w techniczne szczegóły. Ogólnie książka jest napisana pięknie po polsku z ładnym obrazkami i dałabym jej wysoką ocenę. Na rynku powinno być więcej książeczek naszych rodzimych autorów, a jedynie 10% tłumaczonych z obcego języka.

7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.