Święta z Dziadkiem

Biblioteczka mojego przedszkolaka wciąż się rozrasta. Jest już po Świętach Bożego Narodzenia. Pozycja, którą dzisiaj zaprezentuję ma mocne przesłanie.

Co roku o tej samej porze, po otwarciu wszystkich prezentów, dorosła już Zosia odczytuje list od nieżyjącego dziadka.

Jej dzieci i mąż potrafią razem z nią recytować, to co napisał do niej dziadek kilka lata temu. W liście zawarł on wyjątkowe bożonarodzeniowe życzenia dla swojej wnuczki – żeby dziewczynka mogła żyć w lepszym, czystszym świecie.

Dlatego wszyscy musimy zatroszczyć się o stan naszej planety.

Dziadek wspomina w liście jak pracowali wspólnie z wnuczką w swoim warzywniaku. Następnie pisze o naszej planecie Ziemi jako o żywej, oddychające istocie, o którą musimy dbać.

Na koniec dziadek zachęca Zosię do dbania o nasze środowisko i naprawienia tego, co już zostało zniszczone.

Książka porusza bardzo ważne tematy, takie jak: ekologia, zanieczyszczenie powietrza, niemarnowanie żywności, dbanie o środowisko, czystość wody czy powietrza. Jest to opowieść o uniwersalnych wartościach, pokazująca codzienne i niecodzienne sytuacje życiowe, w których mogą się znaleźć najmłodsi czytelnicy.

Uważam, że ta książka to wspaniała okazja do pogłębienia międzypokoleniowych relacji. Nie oszukujmy się, nikt nie żyje wiecznie. Warto spędzać czas z najbliższymi, poznać ich na tyle dobrze, aby móc w przyszłości ich pamiętać i poczuć, że ich obecność jest pośród nas.

„Spieszmy się kochać dziadków – tak szybko odchodzą.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.