Oto jest Londyn

Mieszkamy na obrzeżach Londynu, zaledwie 30 minut metrem od centrum. Z książką „Oto jest Londyn” pod pachą, odwiedziliśmy to jedno z najwspanialszych miast na świecie. Lektura pokieruje nas w najciekawsze miejsca, by przedstawić Wam stolicę Anglii.

Autor zabiera czytelników na przechadzkę przez miejskie parki, bulwary i mosty nad Tamizą czy place, ze słynnym Piccadilly Circus na czele. Zobaczymy twierdzę Tower i Katedrę św. Pawła.

Poznajemy odzianych w peruki sędziów i londyńskich policjantów z Policji Metropolitalnej czy Londyńskiego City.

Odwiedzamy królową Elżbietę, jak i Big Ben’a. We znaki dadzą nam się hałaśliwe ulice, po których jeżdżą czarne taksówki i piętrowe autobusy.

Schodzimy do podziemi najstarszego metra na świecie.

Zwiedzamy miejskie parki i wspaniałe muzea, a w międzyczasie poznajemy zwyczaje mieszkańców Londynu. Tea time! No właśnie, pora na obowiązkową herbatkę z mlekiem. Według przewodnika jest to charakterystyczna godzina 16. Jednak nigdy nie zauważyliśmy – mieszkając tu ponad dziesięć lat – żeby któryś z Anglików tego przestrzegał.

Dzisiejszy Londyn wygląda nieco inaczej niż ten, który został przedstawiony przez autora książki. „Oto jest Londyn” pokazuje stolicę Wielkiej Brytanii pięćdziesiąt lat temu. Wiele z pokazanych miejsc i atrakcji już nie istnieje, a ludzie nie żyją tak, jak pół wieku temu. Jednak właśnie przypomnienie tamtego, eleganckiego okresu sprawia, że tytuł jest taki ciekawy. W międzyczasie powstało mnóstwo nowoczesnych budowli – drapaczy chmur, a architektura w różnych dzielnicach serca Londynu zmieniła się na nowoczesną. Ludzie też są inni, ponieważ Londyn to miasto zasiedlone przez obywateli prawie wszystkich państw świata!

Piękna książka ze wspaniałymi ilustracjami, tak bardzo charakterystycznymi, że nie sposób ich pomylić z innym miastem.

Warto zwrócić uwagę, że anglojęzyczne nazewnictwo może utrudnić odbiór treści przez młodsze dzieci.

O życiu w „naszym” mieście mogłabym pisać i pisać. Polecić miejsca warte odwiedzenia i zobaczenia, które nie są oblegane przez turystów.

Zapraszamy Wszystkich do odwiedzenia tego magicznego miasta – uwierzcie mi na słowo, warto!