Poszukiwacze na tropie. Recykling

Czy łatwo kupić dobrą książkę dla malucha? Wybór książek jest ogromny, jednak by znaleźć coś ciekawego, trzeba się trochę natrudzić. Od najmłodszych lat warto wpajać dzieciom wiedzę o ochronie środowiska, a książka pt. „Poszukiwacze na tropie recykling” może im pomóc zrozumieć co się dzieje z naszymi śmieciami.

Zachęcam Was do odwiedzenia ekoparku, choćby po to, aby zobaczyć ile ton śmieci wyrzucamy. W każdym mieście istnieją punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, gdzie segreguje się śmieci aby następnie poddać je recyklingowi.

W książeczce poznamy zasadę 3U: Unikać (kupowania zbędnych rzeczy), Używać powtórnie (wykorzystać wszystkie możliwe zastosowania każdego przedmiotu) i Utylizować (segregować odpady), z ang. 3R: Reduce, Reuse, Recycle. Ważne jest aby chronić nasze środowisko naturalne, jak i ludzi żyjących na Ziemi.

Wykorzystanie zasady 3U w życiu codziennym zmniejszy złe nawyki i przyzwyczajenia jakimi się posługujemy.

Lepiej jest jeść z umiarem i nie marnować jedzenia, toteż starajmy się wyrzucać jak najmniej żywności.

Podczas szczotkowania zębów czy namydlania ciała warto zakręcić kran, aby nie marnować wody.

Dużym znaczeniem dla ochrony środowiska będą chociażby: ograniczanie użycia detergentów czy środków czystości, wyłączanie urządzeń elektrycznych na noc, uruchamianie pralki tylko kiedy jest wypełniona czy spuszczaniu wody w toalecie za pomocą przycisku ograniczającego ilość zużycia wody. Używanie żarówek energooszczędnych, szczelne zamykanie okien zimą, dokładne zakręcanie kranu, jak i przemieszczanie się rowerem zamiast autem pomoże nam zaoszczędzić parę groszy.

Książeczka naprowadzi nas również gdzie można wyrzucić odpady mniej ekologiczne, typu: baterie, oleje, akumulatory, lekarstwa, kwasy, farby czy paliwa.

Ponowne wykorzystanie surowców wtórnych jest bardziej ekologiczne i tańsze, co przyczynia się do powstania niezwykle oryginalnych pomysłów. Z papieru, kartonu i kleju można stworzyć abażury, wazony czy nawet skrzynkę. Korki po winie czy szampanie można użyć jako materiał izolacyjny. Gumę ze starych opon można wykorzystać w produkcji mebli, zabawek czy doniczek. Z pustych plastikowych butelek można zrobić konewkę, samochody, lampkę czy łopatkę.

Wnętrze książki to pole do popisu dla bystrzaków, którzy na ilustracjach mogą szukać rozmaitych elementów, co dalej wiąże się z całkowitym skupieniu na szczegółach.

Na każdej stronie znajdują się krótkie polecenia do wykonania zadań.

Ten tytuł to prawdziwa gratka dla małych odkrywców, którzy uwielbiają różnorodne zagadki na spostrzegawczość. Potrzeba tylko wytężyć wzrok, aby odnaleźć to czego szukamy. Super sposób na rozruszanie szarych komórek.

Jest to ulubiona książeczka mojego synka. Rzetelnie opisana wiedza na temat tego co się dzieje ze śmieciami wyrzucanymi w domu do kosza. Rzeczy opisane w książce z pewnością zainteresują też niejednego dorosłego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.