Czarna książka

Dzieci często boją się ciemności – nie lubią zasypiać przy zgaszonym świetle. Jeżeli mogą, zdecydowanie bardziej wolą towarzystwo rodzica. Z pomocą w oswajaniu strachu przychodzi nam bardzo przewrotna „Czarna książka”.

Ten bardzo tajemniczy tytuł, który pozwala najmłodszym poczuć dreszczyk emocji, z pewnością pozwoli im przyzwyczaić się do ciemności.

Na każdej ze stron zamieszczony jest fragment zdania, opowiadający o „czarnym świecie”.

Powtarzanie słów „czarny, czarny” w połączeniu z „klimatycznymi” ilustracjami tworzy atmosferę grozy i poczucie jakby za chwilę miało wydarzyć się coś strasznego.

Dzieci bardzo polubią powtarzalną formę tekstu – już zaledwie po kilku wspólnych czytaniach maluchy same zapamiętują treść i recytują ją z pamięci. Jest to świetny trening skupienia i zapamiętywania.

Książeczka sprawi, że najpierw znajdziemy się na czarnej górze, potem w czarnym lesie, czarnej chacie, czarnym korytarzu, czarnym pokoju, czarnym strychu, czarnej szafie…

Ta ostatnia z pewnością zaskoczy młodego czytelnika, nie zdradzę co w niej się znajduje…

„Czarna książka” pokazuje, że strach ma wielkie oczy, ale czasami jest zupełnie niepotrzebny. Pokazuje, że w szafie nie koniecznie kryją się potwory, a ciemność może być tajemnicza i ekscytująca. W „Czarnej książce” ważne są detale, zabawa światłem i cieniem.

Uważam, że ta lektura pozwoli najmłodszym oswoić się ze strachem przed ciemnością, wyimaginowanymi potworami w szafie i innymi strachami różnego rodzaju. W doskonały sposób działa na wyobraźnię, pobudza i zaskakuje. Polecam.

2 comments

  • Myśle sobie – czarna nic takiego. Mroczna, bo tyle odcieni szarości… ale koniec mnie zaskoczył.
   Można czytać ją na wiele sposobów.
   U nas na chwile obecna nie ma problemów z baniem się ciemności. Na dodatek czytamy ją do snu przy małej lampce dla dodatkowego efektu i pobudzenia wyobraźni.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.