Piwnice. Zagadki spod podłogi

Pamiętam jak dziś swoją piwnicę w bloku. Specyficzny zapach wąskich, ciemnych, wilgotnych, pełnych zakrętów korytarzy, za którymi czaiło się nie wiadomo co. Drewniane drzwi, jedne obok drugich, bulgoty dochodzące z rur wijących się tuż nad głową… Pod numerkiem 24, wypisanym białą kredą, po otwarciu drzwi na kłódkę, przed oczami pojawiały się przetwory w sloikach, choinka, ozdoby świąteczne, puszki po farbach, listewki, kartony…

„Piwnice. Zagadki spod podłogi” to zestaw jedenastu wierszyków poświęconych tajemnicom blokowych piwnic. Książka przeobraża się w detektywistyczną zabawę w poszukiwaniu właściciela danego pomieszczenia, wyostrzająca zmysły, zmuszająca do skupienia się i utrzymywania uwagi na najwyższym poziomie.

Mieszkańcy bloków są szczęśliwymi posiadaczami piwnic, w których gromadzą przeróżne rzeczy, potrzebne i niepotrzebne, bo nigdy nie wiadomo, co może się jeszcze kiedyś przydać.

Niemal każda piwnica mówi bardzo wiele o właścicielu, jego pasjach, upodobaniach czy dorobku życiowym.

„Piwnice. Zagadki spod podłogi” proponują dzieciom wierszowaną zgadywankę, w trakcie której trzeba wskazać właściciela danej piwnicy, czyli odkryć, kim jest dana osoba i jaki zawód wykonuje.

Niekiedy w książce pojawiają się nowe i trudne wyrazy. Każdy z nich jest wyjaśniony drobnym druczkiem obok głównej treści.

Piwnica bez wątpienia może być lustrem naszej osobowości.

Ostania strona jest poświęcona liście lokatorów piwnic, napisana od tyłu, wiec aby ją rozszyfrować, należy przyłożyć kartę do lustrze, po czym odczytać odbitą odpowiedź.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.