Wstydliwa historia majtek

Kiedy kupuję nowe książki, kieruję się instynktem, okładką lub przeczytaną recenzją. Ta książka została nabyta w ciemno – spodobał mi się tytuł. Co prawda nie jest to opowieść dla 3.5-latka, ale mnie osobiście bardzo wciągnęła.

„Wstydliwa historia majtek” nie zawstydza. Jest to zgrabnie napisana historia pewnej części garderoby, skupiająca się na najbardziej wyrazistych i zaskakujących faktach.

W dzisiejszych czasach posiadanie w swojej garderobie bielizny jest dla nas zupełnie oczywiste. Kiedyś za to, temat ten wprawiał wiele osób w zakłopotanie, a posiadanie pary majtek uważane było za fanaberię lub nawet coś niestosownego. Same majtki, przez stulecia uznawane były za rzecz gorszącą, nieprzyzwoitą i równoznaczną z upadkiem obyczajów.

Zakładanie majtek przestało być odbierane negatywnie dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W dobie rewolucji przemysłowej, brak bielizny stał się przyczyną kontrowersyjnej decyzji politycznej. W 2014 roku, w Tuszynie odrzucono propozycję lokalnych polityków o nadaniu placowi zabaw imienia Kubusia Puchatka. Powód: jak wiemy ten dziecięcy ulubieniec nie posiada ani dolej części garderoby (ani nawet zdefiniowanej płci…).

Z książki dowiadujemy się, że człowiek więcej chodził po ziemi bez majtek niż w majtkach. Również o tym, że na przestrzeni wieków pojawiały się przeróżne wynalazki majtko-podobne – prehistoryczne męskie pensuarium, egipskie pieluchomajtki, greckie stroje sportowe, średniowieczne mieszki, a w nowożytności kalesonki, pantalony, strój na nogi, aż wreszcie figi, stringi czy bokserki.

Dowiadujemy się również o zawartości garderoby cesarzowej Józefiny czy o bezwstydnej Katarzynie Macedońskiej. W dyskusję włączają się też słynni mężczyźni – pisarz i filozof Jean-Jacques Rousseau czy Napoleon Bonaparte.

Czytając książkę widzimy, ile czasu zajęło ludzkości zaakceptowanie tej części ubioru i jak ewoluowały majtki, by przypominać fasony, znane nam obecnie.

Książka ma lekki język, zabawne anegdoty i garść faktów – czyta się ją szybko. Myślę, że może być polecona młodzieży oraz wszystkim, którzy chcieliby poznać historię tej części garderoby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.