Kraków króluje w Polsce w kategorii nadmiernej ilości smogu. Jednym z głównym czynników wywołujących ten negatywny efekt jest palenie w piecach węglem niskiej jakości, a czasem po prostu śmieciami. „Skok na smog” to detektywistyczno-przygodowa opowieść o walce z Jej Śmierdzącą Wysokością Niską Emisją i gangiem „mikrotrucicieli”.
Hanka, główna bohaterka i przewodniczka po mieście oraz towarzyszy jej kot Paloma i pies Misiek, wyruszą w podróż magicznym super-statkiem by poznać prawdę o smogu. Na początek wzbijają się nad kominy miasta i przyglądają się malowniczej mgiełce, która okazuje się trucizną. Lądują w piwnicy, w której palone są śmieci, później w kotłowni, w której śmieci co prawda nie ma, ale za to nadyma się tam stary kopciuch, który dawno powinien był już pójść na emeryturę.
Z książeczki w prosty i klarowny sposób możemy dowiedzieć się jak powstaje smog, jaki jest jego poziom w Polsce i za granicą, a także co można zrobić, by ograniczyć jego ilość. Podczas podróży pierwszym na świecie anty-smogowym statkiem, dzieci dowiadują się m.in. skąd się biorą „mikrotruciciele”, dlaczego warto jeździć na rowerze, czym powinniśmy palić w piecu oraz dlaczego w gęsto zabudowanych miastach coraz słabiej wieje wiatr.
Nie jest łatwo przekonać starsze pokolenie do nowego trybu życia, wymiany starego kopciucha na ekologiczny, niskoemisyjny kocioł – czyli przebadany pod kątem ilości pyłów wydobywających się z niego do atmosfery oraz zużycia prądu. Do tego dochodzi jeszcze kwestia finansów na zakup opału. Ludzie często nieświadomie trują siebie i innych, paląc czym popadnie, jednocześnie wyzbywając się śmieci.
„Skok na smog” został stworzony we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym – patronatem tejże publikacji. PAS to ruch społeczny, zrzeszający lokalne alarmy smogowe z całego kraju, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.
Książka jest zapowiedzią przyszłych zmian. „Skok na smog” pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania: jak zmierzyć się ze smogiem i jak rozmawiać o nim z najmłodszymi.
[…] 11. Skok na smog […]
PolubieniePolubienie