Czytam sam Królowa Śniegu

„Czytam sam Królowa Śniegu” to zimowa opowieść, która rozgrzeje nasze serca. Jest to skrócona i uproszczona wersja popularnej książki C. Andersena – „Królowej Śniegu”.

Głównymi bohaterami tej pozycji są dzieci – Gerda i Kaj. Choć nie są rodzeństwem, są ze sobą bardzo zżyci i spędzają razem każdą wolną chwilę. Pewnego dnia do oka chłopca dostaje się odłamek roztrzaskanego w przestworzach, złego zwierciadła, przez co jego serce zmieniło się w bryłę lodu. Od tej chwili Kaj stał się smutny i stracił ochotę na dalsze zabawy z Gerdą.

Niedługo po tym napotkał na drodze Królową Śniegu, która otuliła go swoim futrem i wspólnie odjechali saniami w nieznane. Opuszczona i smutna Gerda wszczyna poszukiwania, wyruszając w długa, niezwykłą podróż, narażając się na wiele niebezpieczeństw, aby uwolnić przyjaciela.

Po długich wysiłkach udaje jej się odnaleźć Kaja. Odnalazła go siedzącego na lodowatej posadzce, bawiącego się kostkami lodu, z których budował wieże. Pełna radości objęła go, tuląc mocno, aż z oczu popłynęły jej ciepłe łzy, które ogrzały serce Kaja. Wówczas z jego oka wypłynął kawałek złego zwierciadła. Opowieść kończy się szczęśliwie dla bohaterów, ponieważ jak to w baśniach bywa, „żyli długo i szczęśliwie”.

„Królowa śniegu” to pozycja obowiązkowa dla młodych czytelników. Jest to również książka do samodzielnego czytania dla starszych dzieci – zdania są proste i logiczne. Dziecko bez problemu zrozumie fabułę i sens tego co przeczytało. Wyobraźcie sobie dumę i radość malucha, któremu udało się przeczytać całą książkę, zupełnie samodzielnie. To dopiero nie lada wydarzenie. Niestety Adaś jest jeszcze na etapie rozpoznawania literek – daleko mu do samodzielnego czytania, ale myślę, że może nas zaskoczyć za jakiś czas.

Na końcu lektury znajduje się miejsce na sporządzenie notatki i jednocześnie udzielenie odpowiedzi na pytanie autorki tekstów. Ta pozycja zachęca dzieci do wyrażenia opinii na temat przeczytanego tekstu, co stanowi godną podkreślenia innowację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.