Przyjaźń

„Przyjaźń” to opowieść o różnicach między dziećmi, przyjaźni, akceptacji drugiej osoby oraz o bogactwach, które można wnieść do czyjegoś życia, poprzez bycie innym.

Przedstawiam Wam już czwartą część przygód Archibalda. O poprzednich częściach o chłopcu i jego najbliższych można przeczytać tu, tu i tu.

W klasie Archibalda pojawia się nowy kolega – Sam. Jest trochę inny niż wszystkie dzieci. Trzyma się na uboczu, nie bawi się w berka, za to woli spoglądać w niebo. Nie wygląda na zbyt zainteresowanego na robienie znajomości. Archibald postanawia jednak dać mu szansę. Dzięki nowemu koledze chłopiec rozpoczyna inaczej patrzeć na świat. Zauważa choćby to, że w kształcie chmury można dostrzec smoka, a zwykły wirujący bączek zamienia się w tornado. Różnice, które początkowo stanowią problem dla Archibalda, w rzeczywistości doprowadzą do wielkiej przyjaźni pomiędzy dwojgiem dzieci.

Kiedy pewnego dnia Sam znika, pozostawia po sobie puste miejsce i dziwną lukę w harmonii dnia codziennego. Natomiast kiedy po kilku dniach pojawia się ponownie w szkole, radość Archibalda jest tak ogromna, że ich koleżeństwo się wzmacnia.

„Przyjaźń” to historia o wartości przyjaźni i pięknie różnorodności. Książka ukazuje dzieciom, że mimo swojej odmienności, każdy może być wyjątkowy. Jest to opowieść o rodzącej się przyjaźni między dwoma chłopcami, z których jeden jest trochę inny i wyraźnie trzyma się z boku. Jak wiadomo, każdy z nas jest wyjątkowy i być może właśnie dlatego świat jest tak ciekawy i piękny.