Przygody Świętego Mikołaja

Autor: Frank A. Baum
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 32
Wiek: 2+
Moja Ocena: 3+/5

„Przygody Świętego Mikołaja” jest niezwykłą opowieścią o tytułowym bohaterze. To książka, która opowiada fantastyczną historię z dzieciństwa i młodych lat Świętego Mikołaja.

Święty Mikołaj to postać znana małym i dużym. Dzieci bardzo na niego czekają, piszą do niego listy oraz (w niektórych krajach, takich jak np. Anglia) zostawiają dla niego ciasteczka i kubek mleka, aby mógł posilić się przed dalszą podróżą, kiedy je odwiedza.

Lektura wprowadza młodych czytelników w magiczną opowieść o wróżkach, elfach, nimfach itp. Władca lasu, mądry Ak, rządził poddanymi i rozdzielał im zadania, które każde z nich wykonywało z niezwykłą starannością.

Pewnego razu nimfa o imieniu Necile znajduje w lesie porzucone niemowlę. Postanawia je zabrać do domu i się nim zaopiekować, a tym samym łamie prawo, zabraniające jakiemukolwiek mieszkańcowi lasu nawiązywać kontakt z ludźmi. Po wielkich namowach, Ak ugiął i zgodził się, aby chłopczyk zamieszkał wśród jego ludu. Necile nadała mu imię Mikołaj.

Dziecko dorasta wśród leśnych, mitycznych stworzeń. Kiedy Mikołaj dojrzał wieku młodzieńczego, władca lasu zaproponował, że zabierze go do ludzi. Mikołaj, widząc, jak bujne życie wiodą istoty ludzkie, postanawia opuścić las.

Mężczyzna, wraz z kilkoma mieszkańcami lasu, opuścili dom Aka. Po długiej wędrówce odkrywają doskonały kawałek ziemi, gdzie zbudowali drewnianą chatkę. Największą przyjemnością dla Mikołaja było rzeźbienie figurek z drewna. Mając ich tak wiele, wymyślił, że ofiaruje je dzieciom. Wieść o ślicznych drewnianych figurkach rozeszła się po okolicy. Dzieci z odległych krain zaczęły przychodzić do Mikołaja z nadzieją, że podaruje im jakąś pacynkę. Chata Mikołaja zmieniła się w warsztat, gdzie z pomocą elfów, tworzył nowe zabawki.

Żeby móc przewozić prezenty, Mikołaj zbudował sanie i zdecydował, że wszystkie dary dostarczać będzie w każdą noc wigilijną. Tytuł Święty, Mikołaj otrzymał od Aka, za swoją hojność. Władca lasu ofiarował mu swój płaszcz, który gwarantował nieśmiertelność każdemu, kto go nosi. Dzięki temu darowi Mikołaj nadal może uszczęśliwiać dzieci na całym świecie i obdarowywać je prezentami.

„Przygody Świętego Mikołaja” to ciepła, magiczna lektura na zimę, która przybliży dzieciom postać Świętego Mikołaja i historię tego, jak stał się szeroko rozpoznawalną postacią na świecie. Fabuła jest bardzo ciekawa i wciąga od pierwszych stron. Interesującą częścią publikacji jest panel dźwiękowy – podczas czytania opowieści, dziecko może przycisnąć guzik i usłyszeć ciekawe melodie. Uważam, że jest to przepiękna baśniowa opowieść, która spodoba się niejednemu dziecku, a nawet dorosłemu. Ta książka to piękna baśń, która zapewni fantastyczną rozrywkę z jej bohaterami i przypomni, że magia jest wokół nas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.