Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia

Autor: Alexandra Stewart
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 64
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia” to inspirująca opowieść o ciekawości świata, odwadze i determinacji. Jest to zapierająca dech w piersiach historia o tym, jak dwóch bardzo różnych, ale równie zdeterminowanych mężczyzn, walczyło z mrozem, gryzącymi lodowymi skałami, potężnymi wiatrami i śmiertelnymi grzbietami górskimi, aby wspiąć się na najwyższy szczyt świata.

Mount Everest ma 8848m npm i należy do łańcucha górskiego Himalajów. Znajduje się na granicy Tybetu i Napalu. Góra zdobyła swoją nazwę po pierwszych pomiarach przez brytyjskiego głównego geodetę pułkownika sir George’a Everesta. Natomiast miejscowa ludność nazywała górę po swojemu. Dla Nepalczyków to „Sagarmatha”, a dla Tybetańczyków „Czomolungma”.

Późnym rankiem 29 maja 1953 r. słońce świeciło jasno, wiał delikatny wietrzyk, a dwóch mężczyzn weszło na Mount Everest, by to po raz pierwszy zobaczyć widok z góry. Pszczelarz i były poganiacz jaków jako pierwsi dotarli na sam szczyt Dachu Świata. Wyczerpani, z trudem łapiący oddech uświadomili sobie, że stoją na wysokości góry, na której nikt wcześniej nie był.

Ten ogromny sukces był zwieńczeniem wielu miesięcy przygotowań, lat spędzonych na treningach oraz życiowych ambicji i marzeń. Do ich zwycięstwa przyczyniło się doświadczenie, wiedza i starania setek ludzi z całego świata.

Książka opowiada historię dwóch prostych mężczyzn, który hart ducha, determinacja i skromność ujęły ludzkie serca oraz poruszyły wyobraźnię świata. Dwóch zwykłych mężczyzn, którzy zwalczyli wszelkie przeciwności i jako pierwsi dokonali niezwykłego wyczynu.

Jest to wspaniała historia, oparta nie tylko na samej wspinaczce Hillary’go i Tenzinga, lecz także na czuwającym niżej na zboczach dzielnym zespole, składającym się z setek szerpów, korespondentów, chirurgów, czy nawet studentów, którzy pomagali dwóm zdobywcom w osiągnięciu sukcesu.

„Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia” to opowieść o wytrwałości, pomysłowości i nieustępliwości. Książka przypomina o heroicznych podróżnikach, którzy próbowali wcześniej wejść na szczyt, o ich nieocenionej spuściźnie, w postaci istotnych dla przeżycia informacji. Osobiście uważam, że jest to znakomita biografia graficzna wspinaczy na Everest: Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgay’a. Cudowna lektura – zarówno dla starszych dzieci, jak i dorosłych. Szczerze polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.