
„Halo! Historia komunikowania się” to książka popularnonaukowa i obszerne kompendium wiedzy porozumienia między ludźmi.
Jak świat długi i szeroki, od tysięcy lat ludzie próbowali się ze sobą porozumiewać. Nauczyli się komunikować ze sobą za pomocą przeróżnych środków: od wyrazu twarzy, poprzez gesty, aż po wydawane przez siebie dźwięki (pojedyncze sylaby).
Istnieją także bardziej wyszukane sposoby komunikowania się między ludźmi. Aby nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, nauczyliśmy się mówić, pisać i czytać. Jednak to człowiekowi nie wystarczyło i zapragnął on porozumiewać się z innymi na dalsze odległości. Oczywiście był to proces długotrwały, w którym nie brakowało prób i błędów. W każdej kulturze sposób przekazu informacji wyglądał zupełnie inaczej, a wynikało to z rozwoju cywilizacji oraz dostępnych środków.

W dawnych czasach ludzie ryli symbole w skałach, malowali je na ścianach jaskiń i próbowali szyfrować wiadomości w kwiatach. Niektóre informacje wystrzeliwano rakietami w kosmos albo nawet zamurowywano w ścianach.

Niniejsza publikacja zabiera nas w interesującą wyprawę w przeszłość. Jednocześnie pokazując, jak na przestrzeni lat zmieniała się forma komunikacji z drugim człowiekiem.
Książka podzielona jest na sześć bloków tematycznych: Mowa, Pismo, Od A do Z na sto sposobów, Poczta, Nie tylko słowa, Bez Internetu, bez komórki. Kolejność rozwoju komunikacji została tu posegregowana z uwagi na jej rodzaj.
Czytelnicy dowiedzą się, do czego i w jaki sposób były używane węzełki na sznurkach, poczta balonowa i pneumatyczna, czy sygnały dymne.

Dzieci poznają słynne nazwiska, które zmieniły dotychczasowy świat na lepszy: Ludwik Zamenhof stworzył sztuczny język – esperanto. Louis Braille – wykreował sześciopunktowy alfabet dla niewidomych. Samuel Mors – wypracował elektryczny telegraf. Alexander Bell – twórca telefonu elektromagnetycznego.



Najmłodszych zaciekawi fakt, że do dziś istnieje podwodny urząd pocztowy na Oceanii. Przeczytają o gołębiu imieniem Cher Ami, odznaczonym francuskim Krzyżem Wojennym, dowiedzą się, kim są krzykacze i jakie były ich funkcje oraz jak tzw. locja morska podpowiada statkom, aby mogły dopłynąć do zamierzonego celu.



„Halo! Historia komunikowania się” napisane jest lekkim piórem, w pięknej oprawie graficznej i pomimo swych 200 stron nie zniechęca czytelnika do poznawania swojej zawartości. Jest to skarbnica ciekawostek, które z pewnością okażą się interesujące nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Idealna pozycja dla czytelników ciekawych świata. Bardzo polecam.