Mama

Autor: Hélene Delforge
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 72
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Mama” to piękny album, przedstawiający kobiece portrety wraz z symbolicznymi opisami różnych aspektów macierzyństwa.

Mama to słowo niezwykłe, wyjątkowe, a zarazem uniwersalne. Jest to jedno słowo, które potrafi wyrazić miłość, czułość, troskę, radość, nadzieję – ale czasem też nieobecność i tęsknotę. Bycie mamą to złożone, intymne, cudowne, radosne, czasem bolesne, ale naprawdę hipnotyzujące doświadczenie.

Książka to zbiór wierszy, wolnych myśli, poruszających strof, pobudzających jakąś nostalgię. Na każdej stronie widzimy inny portret matki, z różnej epoki czy strony świata, w różnym wieku, o różnym wyznaniu, kolorze skóry, sytuacji życiowej, a w każdej odmienności wspólne jest to, że każda z nich nazywana jest mamą. Wiersze są przepełnione życiem i dokonywanymi w nim wyborami oraz dziećmi, ponieważ to one czynią z kobiet mamy.

Wszystkie odcienie macierzyństwa w przedstawione są w zachwycającej formie graficznej. Barwne, nastrojowe a niekiedy wzruszające obrazy matek opatrzone poetyckimi tekstami ukazują ich wspomnienia z dzieciństwa. Widzimy tu refleksję jednej mamy o poczęciu dziecka, jego dorastaniu i wychowaniu. Przeczytamy o obawach odnośnie do tego, jak będzie wyglądała przyszłość jednej z kobiet z jej maleństwem. Zobaczymy miłość i ogromną, nierozerwalną więź z dzieckiem, a także ból i tęsknotę po jego stracie. Ta książka jest także o matkach, które pozostały same z dzieckiem i musiały borykać się z trudnościami życia, znikąd nie mając wsparcia.

„Mama” to poruszająca opowieść o miłości i rozwoju osobistym, byciu kobietą i matką, a także o życiu i śmierci. Jest to książka poświęcona wszystkim mamom świata. Teksty są piękne i banalne, ale jednocześnie mądre, chwytające ze serce i mogące wywołać łzy wzruszenia. Według mnie jest to książka, którą powinna przeczytać każda mama, ponieważ obrazuje ona kwintesencję tego, czym jest macierzyństwo. Naprawdę polecam.

Z okazji Dnia Matki, Mamuś, chciałabym dedykować dzisiejszy wpis właśnie Tobie!

„Dziękuję Ci za to wszystko,

Czym dobroć jest na ziemi,

Że Jesteś najważniejsza,

Że tego nikt nie zmieni,

Że jeden dzień najpiękniej

W mym sercu jaśnieć musi:

Dla jednych to Dzień Matki,

A dla mnie Dzień Mamusi”.

Kocham Cię,

Sandra

W3Schools

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.