Nauka czytania

„Nauka czytania” to książeczka przeznaczona dla dzieci zaczynających naukę czytania i dla tych, które już ją zaczęły, ale mają trudności w opanowaniu tej umiejętności.

Całość podzielona jest na 3 części: naukę liter, naukę sylab i czytanie całych słów, od najprostszych po bardziej złożone. Zaproponowana forma książki ma na celu uporządkowanie wiadomości o literach oraz ułatwienie ich nauki. Lektura pomaga rodzicowi stopniowo wprowadzać dziecko w świat alfabetu, uczyć rozkładania oraz składania wyrazów.

Publikacja pomaga kształtować słuch fonemowy oraz uczy składników języka: dźwięków, zdań, wyrazów, sylab i głosek. Wyraźna czcionka i duże odstępy między linijkami ułatwiają czytanie, a atrakcyjne teksty, pełne ciekawostek o naturze, zwierzętach i zjawiskach na Ziemi, podtrzymują zainteresowanie dziecka.

Z oczywistych powodów najbardziej obszerny jest pierwszy rozdział, w którym każda litera w formie małej i dużej zajmuje jedną stronę. Każdy znak alfabetyczny ma swoje miejsce i osobną stronę. Litery zobrazowane są przy pomocy słów i ilustracji. Dodatkowo bardzo przydatne okazują się instrukcje dla rodziców oraz nauczycieli, uświadamiające, jak ważna jest właściwa atmosfera oraz pozycja ciała w trakcie nauki. Z kolei następna strona to krótka historyjka, w której kilkukrotnie znajduje się omawiana literka.

Drugi dział poświęcony jest sylabom. Ta technika pomaga w doskonaleniu początkowego czytania u dziecka. Fajną metodą jest klaskanie – to ćwiczenie pomaga w kształtowaniu analizy słuchowej oraz szybkiego dzielenia na sylaby.

W ostatniej, najkrótszej części, znajdziemy kilkanaście tekstów, które wspomogą pierwsze kroki w nauce czytania całych wyrazów. Jednocześnie, ich treść to cała masa ciekawostek, które z pewnością zainteresują niejednego małego czytelnika. Adasia zafascynowała np. ośmiornica oraz fakt, że ma aż 3 serca, niebieską krew i jeśli nie ma wokół siebie pożywienia, zjada własne macki. Do innych ciekawostek należy żyrafa, która czyści językiem własne uszy, najmniejszy ptaszek świat latający do tyłu i ryba przypominająca kawałek skały. Z pewnością każdy mały czytelnik znajdzie swoje ulubione ciekawostki.

UKsiążka „Nauka czytania” we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Elementarz dla dzieci z dysleksją”, o którym możecie przeczytać tutaj. Jest to super pomocnik przy nauce czytania, bogaty w ciekawostki związane ze zwierzętami i naturą. W końcu najskuteczniejsza nauka to ta, która dostarcza wiele radości. Jest to ładne i ciekawe wydanie, zawierające stonowane ilustracje, które nie odwracają uwagi od tekstu. Książka na pewno zachęci większość dzieci do nauki przez zabawę. Serdecznie polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.