Nauka czytania

Autor: Agnieszka Łubkowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 208
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Nauka czytania” to książeczka przeznaczona dla dzieci zaczynających naukę czytania i dla tych, które już ją zaczęły, ale mają trudności w opanowaniu tej umiejętności.

Całość podzielona jest na 3 części: naukę liter, naukę sylab i czytanie całych słów, od najprostszych po bardziej złożone. Zaproponowana forma książki ma na celu uporządkowanie wiadomości o literach oraz ułatwienie ich nauki. Lektura pomaga rodzicowi stopniowo wprowadzać dziecko w świat alfabetu, uczyć rozkładania oraz składania wyrazów.

Publikacja pomaga kształtować słuch fonemowy oraz uczy składników języka: dźwięków, zdań, wyrazów, sylab i głosek. Wyraźna czcionka i duże odstępy między linijkami ułatwiają czytanie, a atrakcyjne teksty, pełne ciekawostek o naturze, zwierzętach i zjawiskach na Ziemi, podtrzymują zainteresowanie dziecka.

Z oczywistych powodów najbardziej obszerny jest pierwszy rozdział, w którym każda litera w formie małej i dużej zajmuje jedną stronę. Każdy znak alfabetyczny ma swoje miejsce i osobną stronę. Litery zobrazowane są przy pomocy słów i ilustracji. Dodatkowo bardzo przydatne okazują się instrukcje dla rodziców oraz nauczycieli, uświadamiające, jak ważna jest właściwa atmosfera oraz pozycja ciała w trakcie nauki. Z kolei następna strona to krótka historyjka, w której kilkukrotnie znajduje się omawiana literka.

Drugi dział poświęcony jest sylabom. Ta technika pomaga w doskonaleniu początkowego czytania u dziecka. Fajną metodą jest klaskanie – to ćwiczenie pomaga w kształtowaniu analizy słuchowej oraz szybkiego dzielenia na sylaby.

W ostatniej, najkrótszej części, znajdziemy kilkanaście tekstów, które wspomogą pierwsze kroki w nauce czytania całych wyrazów. Jednocześnie, ich treść to cała masa ciekawostek, które z pewnością zainteresują niejednego małego czytelnika. Adasia zafascynowała np. ośmiornica oraz fakt, że ma aż 3 serca, niebieską krew i jeśli nie ma wokół siebie pożywienia, zjada własne macki. Do innych ciekawostek należy żyrafa, która czyści językiem własne uszy, najmniejszy ptaszek świat latający do tyłu i ryba przypominająca kawałek skały. Z pewnością każdy mały czytelnik znajdzie swoje ulubione ciekawostki.

UKsiążka „Nauka czytania” we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Elementarz dla dzieci z dysleksją”, o którym możecie przeczytać tutaj. Jest to super pomocnik przy nauce czytania, bogaty w ciekawostki związane ze zwierzętami i naturą. W końcu najskuteczniejsza nauka to ta, która dostarcza wiele radości. Jest to ładne i ciekawe wydanie, zawierające stonowane ilustracje, które nie odwracają uwagi od tekstu. Książka na pewno zachęci większość dzieci do nauki przez zabawę. Serdecznie polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.