Cecylka Knedelek przedstawia: Dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków

Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 60
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„Cecylka Knedelek przedstawia: Dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków” to mądra i zabawna książeczka dla małych czytelników, opowiadająca, jak zachowywać się zgodnie z zasadami dobrego wychowania.

W tej części gąska bardzo chce iść do przedszkola i przytulić Bonifacego. Walerka tylko słyszała, że ma on mięciutkie ciałko, czarne oczka, różowe uszka, długie łapki i bardzo chce go poznać. Do odwiedzin przedszkola dzieli ją tylko jedna noc, dlatego szybko postanawia zasnąć, by móc jak najszybciej, następnego dnia, stać się prawdziwym przedszkolakiem.

Przyjaciele wspólnie idą do przedszkola. Kiedy są już na miejscu, Walerka nie chce, aby dziewczynka sobie poszła. Cecylia tłumaczy gąsce, że po nią wróci w porze obiadowej. Nagle Walerka zaczyna płakać i kurczowo chwyta się swojej właścicielki. Na szczęście w porę pojawiła się pani nauczycielka, mówiąc, że Bonifacy zniknął i potrzebna jest pomoc, żeby go odnaleźć. Gąska tak się tym przejęła, że zupełnie zapomniała, dlaczego płakała.

Następnego dnia Walerka nauczyła się, czym są zarazki i dlaczego do mycia rąk trzeba używać mydła z wodą. Pani nauczycielka, chcąc bliżej przedstawić przedszkolakom zagadnienie brudu, wzięła do ręki lupę i pokazała, jak on wygląda. Wytłumaczyła dzieciom, na czym polega mydlana kąpiel, co bardzo zachęciło wszystkich przedszkolaków do umycia rąk.

W porze obiadowej Walerka nie miała ochoty na zupę pomidorową. Nie lubiła jej, za to siedząca obok koleżanka była tym daniem zachwycona. Do tego stopnia, że zaczęła wyjadać łyżką zupę z talerza gąski. Na koniec dziewczynka grzecznie pouczyła nowego przedszkolaka, że zanim powie się, że czegoś się nie lubi, najpierw trzeba tego spróbować.

Tuż po obiedzie, pani przygotowała zajęcia plastyczne. Czarne pompony posłużyć miały do zrobienia pająków. Dzieci szybko zabrały się za swoje prace, tylko Walerka siedziała i użalała się nad sobą. Kiedy pani Jula dodała jej otuchy, gąska stworzyła wspaniałego pająka.

Ta kolorowa książeczka składa się z siedmiu krótkich rozdziałów, a każdy z nich kończy się podsumowaniem. Dzieci dowiedzą się, jak ważna jest higiena lub jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Znajdą także sporo wskazówek dotyczących tytułowych dobrych manier: jak się witać z kolegami, a jak z osobami starszymi, jak kulturalnie zachować się przy stole, co zrobić, kiedy zdarzy nam się spóźnić na zajęcia. Dzieci przeczytają również, że po skończonej zabawie należy po sobie posprzątać, nie używać brzydkich słów i jak integrować się z innymi dziećmi.

„Cecylka Knedelek przedstawia: Dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków” to książka z historyjkami, która jest przepełniona po brzegi świetnym humorem. To także zbiór najważniejszych wskazówek dla małych i dużych przedszkolaków, które przydadzą się dzieciom jeszcze długo po opuszczeniu przedszkola.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.