Dookoła smaków. Podróże kulinarne szefa Wincentego

„Dookoła smaków. Podróże kulinarne szefa Wincentego” to niezwykle wartościowa pozycja, która zachwyci nie tylko najmłodszych, ale i zwróci uwagę dorosłych.

Na pierwszy rzut oka książka wygląda normalnie, jednak różni się od innych tym, że każdy omawiany kontynent to rozkładana plansza. Każda kartka po rozłożeniu ma imponujące rozmiary. Na tle mapy danego kontynentu znajdują się obrazki i wyjaśnienia związane z charakterystycznymi potrawami popularnymi w danej części świata.

Kuchcik Wincenty, narrator i przewodnik, wiedzie małego czytelnika szlakami kontynentów: Europy, Afryki, Australii, Azji i obu Ameryk. Chce pokazać świat zapachów, smaków i charakterystycznych potraw. Młody mężczyzna chce zostać najlepszym i największym kucharzem na świecie, a na dodatek otworzyć restaurację, która dostanie trzy gwiazdki Michelin. Dlatego Wincenty postanawia pozyskać wiedzę i doświadczenie, a to najlepiej zrobi w podróży.

Nasz fikcyjny bohater własnoręcznie zbudował sobie pojazd z niezwykłych materiałów. Dość nietypowy, ponieważ składa się z kuchenki mikrofalowej, tostera, robota kuchennego, garnka, miksera, chochli, widelca i warząchwi. Kuchenny pojazd pomaga mu w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, aby osobiście mógł zasmakować nietypowych i oryginalnych światowych potraw.

Czytelnicy dowiedzą się z książki co nieco na temat zwyczajów kulinarnych wybranych nacji. Poznają rytuały dotyczące jedzenia, zachowania się przy stole, sposoby na przyrządzenia posiłków, i historie konkretnych dań. Dzieci przeczytają także, że dla niektórych ludzi smaczne są owady. Zobaczą jakie przedmioty używane są do gotowania, czy podawania jedzenia. Czytelnicy zaobserwują także, jak w danym regionie oryginalnie nazywa się dana potrawa.

Na końcu książki dzieci znajdą specjalny dodatek schowany w okładce książki: „Podręcznik dla kuchcika” – z poradami, recepturami na maniokowe chipsy, pastę drożdżową, lamingtone, chili, tomatikan, croque monsieur.

Ubolewam ogromnie, że Adaś ni w ząb nie jest zainteresowany strefą kuchenną. Nigdy nie przejawiał chęci pomocy w kuchni, czy stworzenia czegoś samemu. Myślałam, że ciekawe książki pomogą przekonać małego uparciucha do kuchennych eksperymentów. Mijają miesiące i nadal nic. Widocznie kuchnia nie jest jego mocną stroną. Wspólnie z Adasiem przeczytaliśmy każdy fragment na stronie i kiedy natknęliśmy się na załączony oddzielnie mini zeszycik z przepisami, nie było mowy, aby coś wspólnie upichcić. Widocznie Adaś nadal woli jeść, niż samodzielnie przyrządzać potrawy.

„Dookoła smaków. Podróże kulinarne szefa Wincentego” to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat innych kultur, zwyczajów i tradycji związanych z posiłkami. Osobiście uważam, że książka jest świetnie zrobiona, przekazuje ciekawe informacje nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Lektura zachwyca nie tylko przepyszną tematyką, ale także szatą grafic