A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały

Autor: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Czarna Owieczka
Liczba stron: 32
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4/5

„A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały” to kolorowa książeczka, w niewielkim rozmiarze, o patriotyzmie.

Eliza Piotrowska stworzyła książkę autorską i sama ją zilustrowała. Kobieta od lat mieszka poza granicami Polski. Autorka porusza obciążony historycznie temat w prosty sposób, prowadząc do tego, że abstrakcyjna dla dziecka koncepcja ojczyzny przestaje być już tylko abstrakcją i staje się częścią znanej mu rzeczywistości.

Polska w tej lekturze nie jest postawiona ponad innymi krajami – jest wśród nich, na równych prawach, jako część Europy, a tym samym jako cząstka świata. Autorka pokazuje każdego z nas jako członka wielu społeczności, nie tylko narodu. Zaczyna od rodziny, kraju, aby wreszcie rozszerzyć naszą przynależność także do kontynentu Europy i całego świata. Dlatego wszyscy mogą się czuć jednocześnie Polakami, Europejczykami i obywatelami kuli ziemskiej.

Książka pokazuje aspekty bycia Polakiem. Ja natomiast osobiście uważam, że dużym atutem tego tytułu jest przybliżenie dziecku ważnych pojęć związanych z tematem ojczyzny, a także życia na emigracji. Autorka wprowadza młodego czytelnika w świat pojęć w interesujący sposób. Zachęca także do zawierania przyjaźni i dzielenia się nawzajem tym, co w swoim kraju uważa się za wartościowe.

„A ja jestem Polak mały, moim krajem jest świat cały” to dowcipna książeczka dla dzieci. Czyta się ją ekspresowo. Dużą wartością książki jest jej prosty, przystępny i szczery język. Książka pozwala spojrzeć na patriotyzm całościowo. Co więcej – pokazuje, że każdy, również dziecko, ma na tę rzeczywistość wpływ.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.