Wielkie wstrętne kłamstwo

Autor: Thierry Robberecht
Wydawnictwo: Esteri
Liczba stron: 32
Wiek: 3+
Moja Ocena: 5/5

„Wielkie wstrętne kłamstwo” to krótka historyjka pokazująca dzieciom, jakie skutki niesie za sobą nieprzyznanie się do prawdy.

Rodzeństwo spędza czas przed domem na świeżym powietrzu. Nagle Łukasz wybija piłką szybę w kuchennym oknie. Przestraszony reakcją taty, zrzuca winę na swoją młodszą siostrę Eleonorę.

Dziewczynka ponosi konsekwencje kłamstwa brata. Dostaje karę od taty i przez tydzień nie może jeść deseru.

Na początku Łukasz odczuwa ulgę, że winę zrzucił na siostrę. Chłopiec jednak skłamał i z każdą chwilą czuł się coraz gorzej. Dręczyły go wyrzuty sumienia i czuł w brzuchu wielki ciężar.

Następnego dnia chłopiec nadal czuł się okropnie. Jego kłamstwo bardzo mu ciążyło, niczym ogromny, niebieski słoń. Nie opuszczało go w szkole, podczas przerwy, po zajęciach lekcyjnych, ani w domu. Łukasz nie mógł normalnie funkcjonować, nic mu nie wychodziło, ani zabawa, ani nauka.

Wreszcie podczas następnego deseru, kiedy Eleonora rozpaczała, że nie skosztuje budyniu czekoladowego mamy, Łukasz przyznał się do winy. Kiedy wyznał tacie całą prawdę, jego złe samopoczucie zaczęło znikać.

„Wielkie wstrętne kłamstwo” to książeczka, która udowadnia czytelnikom, że zawsze warto mówić prawdę, choć może ona być bolesna i trudna do przekazania. Historia Łukasza pokazuje, jakie szkody potrafi wyrządzić małe kłamstewko. Dzieciom często trudno przyznać się do winy w obawie przed konsekwencjami. Mimo to warto mówić prawdę, przyznawać się do winy, czasem mimo wszelkich obaw. Książka ma prostą treść i wielki przekaz dla dzieci. Stwarza pole do poważnych i wartościowych rozmów z dzieckiem odnośnie do kłamstwa, miłości i potrzeby przynależności.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.