Powiedz komuś!

Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawnictwo: Gwp Elżbieta Zubrzycka
Liczba stron: 72
Wiek: 4+
Moja Ocena: 5/5

„Powiedz komuś!” to wartościowa lektura, dzięki której mali czytelnicy nauczą się na konkretnych przykładach, czym jest szacunek do świata, ludzi, dzieci i własnego ciała.

Książka jest pełna istotnych treści, które być może często są oczywiste, ale wymagają jednak przypomnienia. Lektura ma formę całostronicowych ilustracji, każdorazowo opatrzonych dotyczącym ich komentarzem, z którego bardzo wyraźnie wynika, dlaczego zilustrowane zachowanie jest niewłaściwe. Przekaz jest prosty i sformułowany w formie obrazowych komunikatów, które powinny być w pełni zrozumiałe dla małego odbiorcy.

Książka składa się z 4 tematów do rozmowy: środowisko, ludzie, dzieci i ciało. Jest to pozycja, która podpowiada rodzicom i nauczycielom, jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach. Lektura wyjaśnia, że dzięki mądrym zakazom dorośli mogą nauczyć najmłodszych odróżniania dobrych i złych zachowań, a także wykształcić w nich świadomość własnych praw.

Dzieci powinny wiedzieć, że kiedy czują się zaniepokojone lub zakłopotane, muszą o tym powiedzieć komuś, kto ich wysłucha i im pomoże. Będą bezpieczniejsze, jeśli rozpoznają niedopuszczalne zachowanie, lub nawet zachęcane do milczenia.

Książeczka pomaga dziecku odkrywać własną wartość oraz dobro w otaczającym je świecie. Ugruntowuje pozytywny stosunek do siebie, innych ludzi i przyszłości, a to podstawa rozwoju szczęśliwego dziecka.

„Powiedz komuś!” to według mnie obowiązkowa lektura, do której powinno się zaglądnąć, a nawet posiadać ją w swojej domowej bibliotece. Ta krótka książeczka ma na celu zachęcenie małych czytelników do mówienia o sprawach, które dotąd stanowiły tabu. W trakcie wspólnego czytania, dzieci w magiczny sposób otwierają się i zaczynają mówić na tematy, których dotąd nie poruszały. Może się okazać, że ich błędne poglądy wymagają sprostowania lub że w ich otoczeniu są problemy, którym można jeszcze zapobiec. Uważam, że niniejsza lektura może stać się pretekstem do niejednej rozmowy wychowawczej i edukacyjnej, z której może wyniknąć bardzo wiele dobrego. Szczerze polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.