Kocyk

Autor: Miguel Gouveia
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 32
Wiek: 3+
Moja Ocena: 5/5

„Kocyk” to wzruszająca opowieść o miłości, czułości, dzieciństwie i upływie czasu. Jest to piękna historia wywodząca się z żydowskiej tradycji ustnej, która udowadnia, że czas przemija, ale moc opowieści trwać będzie zawsze.

Jozef w dniu przyjścia na świat otrzymał od dziadka własnoręcznie uszyty przez niego prezent. Mężczyzna starannie, z wielką troską i dokładnością szył kocyk dla wnuka. Józef uwielbiał go i zawsze miał przy sobie. Toteż kocyk stał się jego nieodłącznym towarzyszem zabaw.

Pewnego dnia mama zdecydowała, że pora już wyrzucić brudny, dziurawy i zużyty kocyk, jednak Józef nie się na to nie zgodził i pobiegł z nim do dziadka z prośbą o pomoc.

Dziadek, który z zawodu był krawcem, po krótkim namyśle „wyczarował” ze starej szmatki nową kurtkę dla chłopca. Po kilku latach kurtka również się zużyła. Tym razem dziadek uszył z niej kamizelkę, a gdy i ta się zniszczyła, chustkę. Kiedy podobny los spotkał i ją, materiału wystarczyło już tylko na obleczenie guzika.

Pewnego dnia Józef zauważył, że guzika nie ma! Wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu dziadek po raz kolejny zaskakuje chłopca, tworząc coś z niczego i sprawiając, że pamiątkowy kocyk jednak nie zniknie. Reszty nie zdradzę, ponieważ książka jest watra przeczytania.

„Kocyk” to czuła książka o dzieciństwie, prawdziwej bliskości, miłości i potrzebie zatrzymywania wspomnień. Muszę powiedzieć, że bardzo wzruszyła mnie ta opowieść, może dlatego, że Adaś ma swoją poduszkę, bez której nie zaśnie. Niby kawałek materiału, a daje mu poczucie bezpieczeństwa i pociesza w trudnych chwilach. Poduszka nazywana „Poluką” jest z nami od dnia narodzin. Podróżuje z nami wszędzie i przeżyła wiele historii, a nawet dostała już nowe życie. Zaczęła się rozpruwać, a materiał był przetarty miejscami do tego stopnia, że zawartość się wysypywała. Na szczęście jednak dobra znajoma wykonała pracę remontową na szóstkę. Po dziś dzień Adaś spędza z nią czas. Książkę “Kocyk” polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.