Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze

Autor: Rachel Brian
Wydawnictwo: Debit
Liczba stron: 64
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5+/5

„Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze” to komiksowy podręcznik dla dzieci, który w prosty sposób wyjaśnia, jak okazywać szacunek sobie i innym.

Książeczka tłumaczy różne pojęcia dotyczące nietykalności cielesnej. Uczy i wyjaśnia wiele kwestii, np. w jaki sposób poznać, które zachowanie jest dobre albo złe. Pokazuje, że w każdym momencie wolno nam komuś odmówić. Wyjaśnia niuanse sytuacji, w której jedni uważają coś za zgodę, a zgodą nie są, jak np. ubiór lub niepewność.

Mało tego, lektura uczy jak sprawdzić, czy relacja jest zdrowa, jak wygląda uwodzenie dziecka oraz kiedy i gdzie szukać pomocy w przypadku, gdy ktoś przekroczył granice. Książeczka pokazuje jednak również, że czasem dorośli muszą zrobić coś, czego dziecko nie chce, czego dobrym przypadkiem jest sytuacja ratowania jego zdrowia i życia. Często jest też tak, że pamiętamy o tym, by inni szanowali nasze granice, zapominając, że to działa w dwie strony i ta pozycja przypomina dzieciom o tym, by szanowały również granice innych osób.

„Zgadzam się albo i nie! Jak szanować granice – swoje i cudze” to ważna i wartościowa pozycja z mnóstwem cennej wiedzy, którą często ciężko jest przekazać dziecku w odpowiedni sposób. Zamieszczone w niej rysunki są proste i schematyczne, ponieważ to nie one, a głównie tekst ma zwrócić uwagę czytelnika. Komiks podpowiada dzieciom, jak się mogą zachować, co powiedzieć, czy też do kogo się zwrócić po pomoc w sytuacjach, gdy ktoś narusza ich granice. To sprawia, że nabyta wiedza staje się fundamentalna dla ich bezpieczeństwa.

Warto taką pozycję mieć w domu, aby dziecko mogło lepiej zrozumieć na czym polegają granice, ich własne oraz cudze. Szczerze polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.