Długa wędrówka

„Długa wędrówka” to przejmująca opowieść o dwojgu dzieci, przyjaźni, smutku, radości i poszukiwaniu własnego domu.

Historia opowiedziana na kartach tej pozycji jest dość smutna. Narracja w książce prowadzi nas przez dwa światy – Sonii i Adama. Dwoje dzieci, mieszkających po dwóch stronach morza, doświadcza zmiany pory dnia. Chłopiec po jednej stronie, zaraz po zachodzie słońca traci najlepszego przyjaciela – psa Rufusa, po czym pogrąża się w żałobie.

Dziewczynka marzy, by wyruszyć w podróż i znaleźć się po drugiej stronie morza. Razem z nią, w długą drogę maszeruje jej kotka – Kicia.

Wędrówka nie jest łatwa, Sonia często jest głodna, przepędzana przez ludzi lub oszukiwana. Mimo to podąża za swoją kotką, ponieważ ta zdaje się mieć pewność co do celu ich podróży.

Po kilku dniach tułaczki dziewczynka obserwuje, że kotka dobrze sobie radzi, ponieważ tyje i robi się coraz okrąglejsza. W końcu pewnego ranka Sonia i Kicia stają przed małym, białym domkiem, znajdującym się tuż nad brzegiem morza – miejscem gdzie mieszka Adam.

Wreszcie Sonia i Kocia zakańczają swoją wędrówkę, a tym samym pomagają chłopcu odzyskać radość życia, z pomocą małych kociaków.

Ilustracje poruszają, w niezwykły sposób potęgując uczucie smutku, nostalgii. Książka jest dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o tym, że życie nie zawsze jest kolorowe, że niesie momentami chwile wypełnione bólem. Uczy również, że wsparcie najbliższych, rodziny i przyjaciół pomaga nam uporać się ze stratą i żalem, a drogocenną pamięć o najbliższych zachować na zawsze w sercu.

„Długa wędrówka” to wzruszająca historia dziewczynki i chłopca, o wielkiej przyjaźni, o tym, jak się nie poddawać, jak odnaleźć nowego przyjaciela. Jest to trzeci tytuł zgranego duetu Emilii Dziubak i Martina Widmarka, który dołączył do Biblioteki Malucha i zajął miejsce obok niedawno recenzowanej książki „Dom, który się przebudził” oraz „Tyczka w Krainie Szczęścia„. Każdą z książek szczerze polecamy.