Rasizm i nietolerancja NIE!

Autor: Florence Dutheil
Wydawnictwo: Muchomor
Liczba stron: 34
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Rasizm i nietolerancja NIE!” to mini poradnik, który uczy dzieci akceptacji do drugiego człowieka.

Na świecie żyje kilka miliardów ludzi, którzy mają różne obyczaje, wyznają różne religie, mają inny kolor skóry, mówią różnymi językami, mają inne pomysły niż my… Nie zawsze cieszymy się z tego powodu, czasem inność szokuje, odrzuca…

Bohaterem książki jest Michał, który ma rude włosy i nosi okulary. Ubrany w różowe tenisówki i pasiastą bluzeczkę przyciąga swoją uwagę. Sepleni, lubi pociągi i różni się od przeciętnego dziecka. Z jego perspektywy przyglądamy się różnym postawom.

Każdy z nas różni się od sobie gustem, charakterem, wadami i zaletami. Nasz wygląd sprawia, że każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Wszystkie różnice między ludźmi zadziwiają, przyciągają, wytrącają z równowagi i niepokoją.

W książeczce przedstawionych jest sześć sytuacji, w których dziecko może się znaleźć. Pierwsze to „Zdziwienie”, które pojawia się w momencie, kiedy czegoś się nie zna. Jest to normalne i żeby dobrze żyć z innymi, trzeba być ciekawym. Następne to „Zakłopotanie”, mogące wystąpić w sytuacji, kiedy widzimy np. kogoś, kto nie może się poruszać, biegać i bawić, jak my. Wówczas boimy się i zamykamy w sobie. Dlatego dobrze jest, żeby żyć z innymi i być otwartym. Trzecią sytuacją będzie „Agresja”, pojawiająca się podczas kłótni, wtedy denerwujemy się i możemy podsunąć się za daleko. Wypowiedziane niestosowne słowa mogą długo boleć, dlatego dobrze jest żyć z innymi w zgodzie i być sprawiedliwym. Kolejnym przykładem jest „Ignorancja”, gdzie jest opisana sytuacja, w której niektórzy dorośli uważają, że wszystkiemu, co złe, winni są cudzoziemcy. Zamiast powtarzać utarte opinie, warto pytać i czytać, aby dobrze żyć z innymi. Piąta to „Nieufność”, w której pokazano przykład, jak można spotkać dzieci innego pochodzenia. Ale jeśli otworzymy się na innych, możemy przeżyć interesujące spotkania, a tym samym poznać inne sposoby życia. Dlatego warto dobrze żyć z innymi i być tolerancyjnym. Ostania będzie ”Nienawiść”, gdzie można zaobserwować sytuację z ludźmi o innym kolorze skóry czy pochodzeniu. Na szczęście obelgi i zachowania rasistowskie są karalne – można za nie dostać mandat, a nawet pójść do więzienia. Dlatego warto dobrze żyć z innymi i reagować na takie zdarzenia.

„Rasizm i nietolerancja NIE!” to książeczka pokazująca dzieciom jak być ciekawym, otwartym, tolerancyjnym, a przede wszystkim pomagająca lepiej żyć razem. Uczy czym jest rasizm, pokazując, że każdy ma prawo do szacunku, a tym samym pokazuje, że rasizm jest przestępstwem. Lektura oswaja z uczuciami, które mogą nas dotknąć, gdy spotkamy się z innością. Dla rodziców, nauczycieli i wychowawców może być przydatnym wsparciem w rozmowie. Napisana jest bez zbędnych kontrowersji. Prosta historia z ogromnie ważnym przesłaniem. Dzięki licznym rysunkom i krótkim tekstom książka sprawia, że możemy czytać ją już z młodszymi dziećmi. Według mnie jest to obowiązkowa pozycja w edukacji szkolnej. W serii ukazała się także książka pt. „Zły dotyk NIE!”, o której pisałam tutaj. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.