12 Półtonów. Książka o muzyce

Autor: Zuzanna Kisielewska
Wydawnictwo: Druganoga
Liczba stron: 128
Wiek: 8+
Moja Ocena: 4/5

„12 Półtonów. Książka o muzyce” jest pełna oryginalnych pytań i równie zaskakujących odpowiedzi. Jest to pięknie ilustrowana książka, która przybliża jedną z najbardziej inspirujących dziedzin sztuki.

Lektura pęka w szwach od zaskakujących ciekawostek. Składają się one na pasjonującą opowieść, która zaczyna się od klaśnięcia w dłonie i przyjrzenia się temu, czym są dźwięki, by później wnikać w rozmaite, często mało oczywiste oblicza muzyki. Książka naszpikowana jest informacjami ze świata muzyki, ale nie tylko. Pojawiają się też fakty, które łączą muzykę z historią, geografią, a nawet biologią i neurochirurgią.

Na próżno jednak szukać w niej sztywnych definicji i formułek. Zamiast nich, w lekturze królują anegdoty i barwne przykłady, które pozwalają czytelnikowi wyrobić sobie abstrakcyjne wyobrażenie o muzyce. Ta ostatnia, mimo że rozłożona na części pierwsze wciąż pozostaje tajemnicza i magiczna.

Lektura dzieli się na 4 rozdziały. W pierwszej części bierzemy na warsztat jej podstawowe elementy, czyli dźwięk, melodie i rytm. W kolejnym zastanowimy się skąd się wzięła muzyka, czemu służy i w jaki sposób na nas oddziałuje. Trzeci rozdział pokazuje, w jak wielu sferach ludzkiego życia obecna jest muzyka, stąd również można się dowiedzieć, czego podczas operacji słuchają chirurdzy i jaki gatunek muzyczny inspirował rewolucjonistów. W ostatniej części pojawiają się robaki, czyli natrętne melodie, które nucimy cały dzień, smutne piosenki Adele i muzyka, która działa jak środek przeciwbólowy.

„12 półtonów. Książka o muzyce” w fascynujący sposób przedstawia teorię i historię muzyki oraz pokazuje, jak muzyka od najdawniejszych ­czasów towarzyszyła człowiekowi. Proste, graficzne ilustracje w nasyconych barwach nadają jednolity ton publikacji i idealnie komponują się w treść. Według mnie książka jest prawdziwym kompendium wiedzy, encyklopedią, którą powinien mieć w swoich zbiorach każdy meloman. Pytania są ciekawe, a odpowiedzi przedstawione są obrazowo, prostym, nienaukowym językiem, za pomocą przykładów, które namawiają do wykonywania doświadczeń muzycznych. Jej krótkie teksty są nasycone ciekawostkami, a prosty, przyjazny język sprawia, że lektura zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.