Trzy życzenia

Autor: Anna Paszkiewicz
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 46
Wiek: 5+
Moja Ocena: 5/5

„Trzy życzenia” to lektura dla dzieci, która odwraca bieg dobrze znanej historii o złotej rybce, by zachęcić dzieci i dorosłych do rozmowy na temat ochrony środowiska i świadomego dbania o otaczającą nas przyrodę.

Na początku mały czytelnik poznaje podwodny świat w jeziorze oraz jego mieszkańców. Dziecko, przeglądając kolejne strony, widzi poranną gimnastykę ryb w klubie „U Wąsatego Suma” oraz restaurację „Pod Świeżym Wywłócznikiem”, która serwuje śniadania. Obserwuje, jak całe podwodne społeczeństwo plotkuje i cieszy się ciepłym początkiem dnia.

Tylko Złota Rybka od jakiegoś czasu zauważyła, że w jeziorze dzieją się niepokojące rzeczy. Wydawałoby się, że życie mieszkańców jeziora toczy się całkiem zwyczajnie, lecz szybko okazuje się, że w wodzie zachodzą pewne zmiany. Wszyscy mieszkańcy jedzą i piją szkodliwe rzeczy, na skutek czego chorują. Karp pomylił plastikową słomkę z larwą owada, węgorz zakochał się w zużytej uszczelce, a niektóre podwodne dzielnice zamieniły się w wysypiska śmieci i nie dało się w nich dłużej mieszkać. Złota Rybka nie mogła tego tak zostawić i na najbliższym spotkaniu rady osiedla „Pod Zieloną Moczarką” postanowiła poruszyć temat zaśmiecania środowiska przez ludzi.

Gdy pewnego dnia Złota Rybka została złapana przez Polę i jej tatę, postanowiła zabrać głos w sprawie ochrony jeziora. Ludzie ze zdziwieniem patrzą, jak pływa ona w wiaderku. Dziewczynka i jej tata są zdumieni – rybka odzywa się do nich i stwierdza, że ma trzy życzenia, które to oni powinni spełnić.

Złota Rybka tłumaczy, że przyroda nie da rady dłużej sama się bronić przed zniszczeniami, za które odpowiada człowiek. Zwierzęta nie są w stanie walczyć z zaśmiecaniem i zatruwaniem jezior, rzek i lasów. To ludzie muszą zmienić swoje nawyki i zadziałać na rzecz wspólnego dobra.

Tym razem jednak to nie Pola i tata mają wypowiedzieć trzy życzenia, ale sama Złota Rybka zobowiązuje ich do pozbycia się trzech złych przyzwyczajeń, które szkodzą środowisku naturalnemu. Pola proponuje zmniejszenie użycia jednorazowych reklamówek, na poczet toreb wielokrotnego użytku. Tata postanawia, że przesiądzie się z samochodu na rower, a także oboje obiecują przeprowadzić grupową akcję czyszczenia jeziora i plaż, połączoną z kampanią edukacyjną.

„Trzy życzenia” może być wspaniałym pretekstem do rozmowy na temat tego, w jaki sposób warto kształtować nasze myślenie o otaczającej nas przyrodzie i jak na co dzień możemy zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska. Książka pobudza wyobraźnię i uczy empatii dla natury oraz jej elementów, nawet tych najmniejszych. Dzieci dowiedzą się, jak obecność śmieci wpływa na życie ryb, owadów, ptaków i innych zwierząt. Według mnie jest to fajna książka proekologiczna dla najmłodszych, która kształtuje dobre nawyki ekologiczne. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.