Chore historie

Autor: Kulik Gosia
Wydawnictwo: Kocur Bury
Liczba stron: 96
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5+/5

„Chore historie” to dynamiczna, dowcipna, po brzegi wypełniona ciekawostkami pozycja, umiejętnie przybliżająca młodemu odbiorcy historię różnych chorób. Jest to opowieść o epidemiach, pandemiach i ludzkiej odwadze stawania do walki z wirusami i bakteriami w śmiertelnych niejednokrotnie starciach.

Lektura przedstawia opowieść o czternastu chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą: grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze, trądzie, ospie prawdziwej, AIDS, malarii, tyfusie plamistym, gruźlicy, żółtej febrze, polio oraz kile.

Młody czytelnik zasięgnie sporo informacji z zakresu biologii i medycyny, a także przeczyta mnóstwo ciekawostek dotyczących znanych ludzi, bohaterów literackich czy historii świata. Dziecko ma okazję z jednej strony poznać domowe sposoby, jakimi ludzie niegdyś próbowali walczyć z lękami, przesądami i chorobami, z drugiej zaś zasiąść w laboratorium obok dawnych medyków i spojrzeć przez mikroskop prosto w tajemnicę.

Zawarte wiadomości mają lekką i przyjazną formę. Lektura zawiera wiele anegdot, odwołań literackich i komentarzy prowokujących do myślenia. Czytelnicy będą mieli okazję poznać postać królującą na głównej okładce. Przeczytają także o deformacjach ciała możliwych przy trądzie oraz kto pierwszy odkrył szczepionkę. Nie zabraknie odpowiedzi na pytanie – dlaczego pandemię grypy podczas I wojny nazywano hiszpanką. Dzieci dowiedzą się, kto po raz pierwszy użył broni biologicznej i czy wszy mogą uratować komuś życie, a także przeczytają inne ciekawostki.

„Chore historie” to kompendium wiedzy o chorobach, które potrafią zmrozić krew w żyłach. Według mnie jest to ciekawa pozycja popularnonaukowa dla młodych odbiorców, która przekazuje wiele wartościowej, przydatnej w życiu wiedzy. Dodatkowym atutem książki jest jej nietypowa oprawa graficzna z mocno artystycznym wyrazem. Na pierwszy rzut oka ilustracje mogą się wydawać straszne, ale przyglądając się im bliżej, dopowiadają tekst. Książka zaskakuje, wyzwala ciekawość i zachęca do pogłębionych poszukiwań i dalszego samodzielnego studiowania rozmaitych przypadków w historii medycyny oraz śledzenia brawurowej ludzkiej walki z wszechobecnymi chorobami. Osobiście uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego. Uwielbiam takie pozycje, ponieważ wiedza zapisana na kartach utrwala się w się głęboko w głowie. Bardzo polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.