Rewolucje

„Rewolucje” to kolejna po „Murach” książka twórczego duetu Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, wydana nakładem wydawnictwa ALBUS.

Niektóre rewolucje zaczynają się do jakiegoś odkrycia lub pomysłu. Są też takie, które dzieją się trochę przypadkowo, inne wybuchły z jakiegoś konkretnego powodu.

Autor książki opisał ponad dwadzieścia rewolucji, wśród których znalazły się: rewolucje krwawe i bezkrwawe, zarówno te, które skończyły się sukcesem, jak i zmieniły świat na lepszy, również te, które lepiej, żeby nigdy się nie wydarzyły. W książce znalazła się rewolucja wywołana wirusem SARS-COV-2 (Covid-19), która obecnie trwa (rok 2020), i której skutki boleśnie odczuwa cały świat.

Każda rewolucja została opatrzona metryczką zawierającą informacje: kiedy i gdzie miało miejsce opisywane wydarzenie, jakiego było rodzaju, czy było krwawe, jaki był jego cel, co zmieniło i co po nim pozostało.

Są różne rewolucje, które mają temperamenty i sposoby działania. Ale wiele je łączy. Czasem jedna nie może żyć bez drugiej. Rewolucja myślowa jest zarazem prosta i skomplikowana. Nie przepada za przemocą, woli walkę w rozmowie, dyskusji, a czasem kłótni. Posługuje się przede wszystkim słowami. Rewolucja społeczna korzysta z pomysłów i rad. Jest odważna, podejmuje ryzyko, lubi przemoc i krzyk. Działa w złości, która może doprowadzić do rozlewu krwi. Rewolucja technologiczna lubi zaskakiwać. Nie lubi walki. Jest spokojna i wyważona. Potrafi zmienić cały świat na wiele sposobów. Lubi pociągać za sobą rewolucję w myśleniu i zmiany społeczne. Często trzyma się blisko rewolucji naukowej, korzystając z jej pomocy. Rewolucja naukowa wzbudza szacunek i podziw. Lubi argumenty i dowody. Posługuje się fakturami i wynikami badań. Rewolucja kulturalna towarzyszy rewolucji społecznej. Czasem bywa, że jest odkrywana po latach. Często jest odrzucana i wyśmiewana. Ale po czasie podziwia się ją, a nawet wychwala.

„Rewolucje” w prosty i żartobliwy sposób opowiada o złożonych i ważnych zmianach w naszej historii i ich konsekwencjach. Jest próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego nasz świat wygląda tak, jak wygląda. Według mnie książka ta jest wartościową pozycją dla dzieci. Podane przykłady są bardzo ważne i wręcz obowiązkowe dla każdego czytelnika. Książka może stać się pretekstem do rozmowy oraz poszerzania horyzontów. Mnie osobiście zachwyciła, dlatego mogę ją Wam polecić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.