Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Autor: Scharmacher-Schreiber Kristina
Wydawnictwo: Babaryba
Liczba stron: 96
Wiek: 7+
Moja Ocena: 5/5

„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to popularnonaukowa książka, która omawia kwestie klimatyczne z wielu różnych perspektyw.

Globalne ocieplenie to temat bardzo popularny, wywołujący emocje i ożywione dyskusje. Odkąd nasi dziadkowie byli małymi dziećmi, liczba ludności na ziemi uległa potrojeniu i nadal rośnie. W każdej sekundzie przychodzi na świat troje dzieci. Prowadzi to do wzrostu zużycia surowców naturalnych i emisji gazów cieplarnianych.

Zużycie energii rośnie, uprawy zajmują coraz większą powierzchnię Ziemi, ciągle hoduje się więcej zwierząt, zwiększa się ilość produkowanych rzeczy, a także mamy coraz większe zapotrzebowanie na wodę.

Topnienie lodowców oznacza zachwianie stabilizacji w rozprowadzeniu słodkiej wody. Może to doprowadzić do kryzysu i problemów z dostępnością wody pitnej w wielu rejonach na świecie. Jeśli spalimy wszystkie dostępne na Ziemi paliwa kopalne, co może zająć kilkaset lat, to doprowadzimy tym samym do stopienia wszystkich czap lodowych i lodowców.

Ocieplenie klimatu ma w skutkach topnienie wiecznej zmarzliny, czyli głębokiej warstwy podziemnej, która powoduje, że grunt staje się miękki i niestabilny. W przyszłości może spowodować przesiedlenie mieszkańców, czasem i całych wsi.

Zmianę klimatu odczuwamy już prawie wszyscy – zimą pada mniej śniegu, a upalne lata są coraz bardziej uciążliwe. Coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe: powodzie, gradobicia, susze połączone z pożarami…

Na początku autorki opowiadają o tym, czym jest klimat oraz strefy klimatyczne. Potem przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika.

Z książki dzieci przeczytają, że gdy koralowcom robi się za gorąco, wydzielają związki siarki, które przedostają się z wody do atmosfery i przyczyniają się do powstania chmur dających cień. Dowiedzą się także, że zbyt duża ilość dwutlenku węgla w wodzie wywołuje u rekinów zaburzenia węchu, przez co nie są w stanie skutecznie polować. Najmłodszych może zaciekawić też fakt, że jeśli wiosną z powodu ocieplenia sikorki złożą jaja zbyt wcześnie, to na świecie nie będzie jeszcze dość gąsienic, którymi będą mogły wyżywić się ich pisklęta.

Dobrym rozwiązaniem dla naszej planety jest nieemisyjne źródło energii. W przeciwieństwie do węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, produkcja energii z odnawialnych źródeł nie powoduje emisji dwutlenku węgla i nie wpływa na ocieplenie klimatu. Energia pozyskiwana ze słońca czy wiatru nigdy się nie wyczerpuje.

Stopień ocieplenia klimatu na Ziemi będzie zależeć od tego, jak szybko uda nam się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Dlatego musimy przestać pozyskiwać energię z paliw kopalnych i przejść na energię ze źródeł odnawialnych. Im wcześniej to nastąpi, tym lepiej dla naszej planety.

„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to lektura, która w zrozumiały sposób przekazuje dziecku ważne informacje. Książka posiada również dużo wskazówek dotyczących drobnych zmian, które są w stanie opóźnić proces niszczenia ekosystemu. Wpływ na klimat pozostawiamy po sobie wyniku naszych codziennych decyzji – w trakcie zakupów, podróży, odpoczynku czy rozrywki. Zostawiamy po sobie tym większy ślad, im więcej dwutlenku węgla powstaje wyniku naszych codziennych zajęć. Jeśli chcesz zmniejszyć swój ślad węglowy, oszczędzaj energię elektryczną, wodę oraz segreguj śmieci.

Druga Ziemia nie istnieje – dbajmy o tę, którą mamy. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.