Fajnie mieć rodzeństwo! Jak docenić siostrę i brata

Autor: Dagmar Geisler
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 36
Wiek: 4+
Moja Ocena: 3+/5

„Fajnie mieć rodzeństwo! Jak docenić siostrę i brata” to pełna kolorowych ilustracji książka, która w sympatyczny sposób omawia różne aspekty posiadania rodzeństwa.

Mirze w czasie ferii urodził się braciszek. Kiedy wróciła do przedszkola, podzieliła się tą ważną wiadomością z innymi przedszkolakami. Wiele dzieci w jej grupie ma już rodzeństwo.

Paweł ma starszą siostrę. Hania ma starszą siostrę i młodszego brata. Bartek z kolei jeszcze nie ma rodzeństwa. Amelia ma starszego przyrodniego brata i starszą przyrodnią siostrę. A Tomek jest jedynakiem i cieszy się, że tak jest.

Na początku Mira była bardzo podekscytowana, gdy jej nowy braciszek wrócił do domu z rodzicami, ale jej podniecenie szybko zmieniło się we frustrację.

Z pomocą kolegów i koleżanek, Mira zdaje sobie sprawę, że jej rodzice robią wszystko, co w ich mocy, aby podzielić swoją uwagę między nią a nowo narodzonym dzieckiem. Dociera do niej, że opieka nad niemowlakiem może być dla całe rodziny jednocześnie wyzwaniem i satysfakcją, a rodzice nadal ją kochają.

Przedszkolaki rozmawiają o korzyściach wynikających z bycia starszym lub młodszym rodzeństwem oraz o tym, że bycie w środku oznacza, że ​​mogą wybrać grupę (starszą lub młodszą), do której chcą należeć.

Świat dziecka, któremu rodzi się brat czy siostra, staje się bogatszy. Więź między rodzeństwem jest jedyna w swoim rodzaju: pełna emocji, sprzecznych uczuć, czasem burz, a przy tym bywa niesamowicie silna.

Brat, siostra albo bracia i siostry to wielki skarb. Jednak pojawienie się w domu kolejnego dziecka wywołuje wiele zmian i trzeba się nauczyć troszkę innego niż do tej pory życia. Zdarzają się też różne konflikty u starszych dzieci, kiedy np. dorastająca, starsza siostra koniecznie chce mieć swój pokój.

Posiadanie rodzeństwa ma ogromny wpływ na całą konstytucję psychiczną dziecka. Pozwala wykształcić podstawowe mechanizmy funkcjonowania w grupie i umiejętności społeczne. Ponadto wzmaga autorefleksję dziecka i sprzyja kształtowaniu się jego osobowości, priorytetów życiowych oraz poczucia wartości, zarówno własnego, jak i innych ludzi.

„Fajnie mieć rodzeństwo! Jak docenić siostrę i brata” to książka, w której dzieci przeczytają wiele historii o tym, jak frustrujące, ale i zabawne może być posiadanie rodzeństwa. Lektura pomoże zrozumieć własne oraz cudze emocje. Przedstawia sytuacje z życia wzięte, a także odpowiada na rzeczywiste potrzeby dzieci. Książka może stać się pretekstem do rozmowy z dziećmi na temat powitania nowego dziecka w domu i przygotowania się do bycia najlepszymi braćmi i siostrami.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.