Co to właściwie jest demokracja

Autor: Equipo Plantel
Wydawnictwo: Tako
Liczba stron: 48
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

„Co to właściwie jest demokracja” to pierwsza część czterotomowej serii dla dzieci – „Książki Jutra”. Lektura prezentuje wciąż świeże i aktualne spojrzenie na ważne zagadnienia społeczne oraz przedstawia dzieciom najważniejsze idee demokracji, które oznaczają uczestnictwo i wymogi zaangażowana wszystkich obywateli.

Książka powstała w Hiszpanii w późnych latach siedemdziesiątych, po śmierci dotychczasowego dyktatora Francisco Franco. Choć minęło już kilka dekad, lektura nie straciła swojej aktualności.

Demokracja to forma rządów państwa, w której władza sprawowana jest przez lud, poprzez legalne mechanizmy udziału w podejmowaniu decyzji politycznych.

Narracja tętni filozoficznymi założeniami: demokracja to gra, w której wszyscy są różnorodni i mają prawo do tego, by właśnie takimi być, a wszystkich łączy jeden cel: wygrać tę grę.

Książka w prosty i praktyczny sposób pokazuje maluchom podstawowe pojęcia dotyczące polityki. Młody czytelnik przeczyta jaki wpływ każdy obywatel ma na to, co dzieje w jego kraju i jak ważne jest to, aby był aktywny. Dowie się, czym są partie polityczne i jak mogą nas reprezentować, ale także czym są wybory i jak tworzą rządy. Czytając dalej, dzieci będą utwierdzone w przekonaniu, że obywatele mają prawo i obowiązek głosowania, tak aby rząd był najbardziej reprezentatywny dla ich społeczeństwa. Wszystko po to, aby być obywatelami świadomymi i zaangażowanymi w społeczeństwo, w którym żyją i w którym będą żyć. Pozycja podpowiada najmłodszym, że muszą być aktywną częścią zmian, które chcemy widzieć i że nasz udział w polityce jest niezbędny, aby jako społeczeństwo dążyć do lepszej przyszłości.

Książkę zamyka „test z demokracji” składający się z 5 pytań oraz zachęca młodych czytelników i czytelniczki do nadsyłania odpowiedzi do wydawnictwa, na podstawie których powstanie nowa książka. W ten sposób wszyscy będą mogli się dowiedzieć, co o tych sprawach myślą dzieci.

„Co to właściwie jest demokracja” to książka, która młodszym czytelnikom da wskazówki do zadawania ciekawych pytań, a tym starszym posłuży do odświeżenia pomysłów i potwierdzenia ich demokratycznych przekonań, co nie jest małą rzeczą. To świetna książka do rozmów i dyskusji na temat polityki i społeczeństwa. Uważam, że dzieci są przyszłością naszego społeczeństwa i muszą być świadome tego, gdzie jesteśmy dzisiaj, aby spróbować ulepszyć nasze jutro. Warto wspomnieć o nietypowej szafie graficznej, w której technika kolażu hołduje idei demokracji: to, co stare, spotyka się z tym, co nowe. Bezsens staje na równi z nieugiętą rzeczywistością, współwystępowanie różnych zdarzeń umiejscawia je w kontekście jednego świata, tak kolorowego i różnorakiego.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.