Nolens volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich

Autor: Zuzanna Kisielewska
Wydawnictwo: Druganoga
Liczba stron: 112
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5+/5

„Nolens volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich” to pełna humoru kompilacja starożytnych sentencji.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów i w każdym jest udowodnione, że łacina otacza nas z wielu stron. Mamy tu sławne cytaty, motta i dewizy, architekturę, medycynę, czas, pieniądze, śmierć, a także dobre rady i motta życiowe.

Z pewnością każdy z nas miał do czynienia z krótkimi sentencjami z języka łacińskiego. I pomyśleć, że chcąc nie chcąc, łacina krąży gdzieś w naszym życiu. Mimo że uważana jest za język martwy, nadal jest obecna, także w polszczyźnie. Niektóre zwroty przeniknęły do naszej mowy potocznej, jako doskonałe przygotowanie do nauki innych języków, w tym angielskiego, a także do nauki logicznego rozumowania i jasnego wysławiania się. Notabene – „nawiasem mówiąc”, Post Scriptum – „po tym, co zostało napisane”, De Facto – „faktycznie, w rzeczywistości”, Carpe Diem! – „chwytaj dzień!”, Memento Mori – „pamiętaj o śmierci”, RIP – „niech spoczywa w pokoju”, Spiritus Movens – „poruszający duch”, Eureka! – „Znalazłem!”, Cogito Ergo Sum – „myślę, więc jestem”… i wiele innych.

Łacina była urzędowym językiem najpierw Republiki, a potem Cesarstwa Rzymskiego. Po upadku imperium, ojczysta mowa Rzymian pozostała językiem nauki i literatury. Łacina ukrywa się wszędzie — w naszych portfelach, miastach i codziennych rozmowach. Pozwala też zatopić się w nadzwyczajnej epoce, kiedy to uczeni dawali się zabić dla nauki, a figa mogła stać się powodem wypowiedzenia wojny.

Bogata kolorystyka, przystępny i lekki styl, w połączeniu z prostym przekazem, daje świetny efekt. Dla podsumowania, na końcu książki młody czytelnik znajdzie spis wszystkich użytych w niej powiedzeń i mądrości. Nic, tylko wykuć je na pamięć i zabłysnąć wśród znajomych.

„Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich” to lektura, która zaskakuje oraz odkrywa przed nami tajemnicze zwroty, często funkcjonujące w naszym codziennym życiu. Publikacja nie tylko w zabawny i lekki sposób objaśnia słowo po słowie znane powiedzenia, ale uświadamia, jak bardzo wciąż obecna i żywa jest łacina. Według mnie książka będzie idealna dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także świetna dla całej rodziny. Jest niesamowicie wciągająca, wartościowa, dowcipna i inspirująca. Gorąco polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.