Doba na oceanie Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?

Autor: Agata Loth-Ignaciuk
Wydawnictwo: Druganoga
Liczba stron: 88
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Doba na oceanie Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?” to opowieść o Aleksandrze Dobie, pełnym optymizmu i pogody ducha marzycielu, który w 2010 roku jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Za swój wyczyn zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015” magazynu „National Geographic”.

Ocean to ogromny żywioł, który dla większości osób wydaje się przeszkodą nie do pokonania. Zawsze znajdą się jednak śmiałkowie, którzy chcą go przemierzyć.

Aleksander Doba jest Polakiem, który wybrał się na Atlantyk w kajaku, używając wyłącznie siły swoich rąk. Oczywiście jego kajak nie jest zwyczajny, tylko jest wysoce specjalistycznym, przygotowanym na szczególne zadania pojazdem oceanicznym.

W książce krok po kroku pokazano szczegóły przygotowania na lądzie oraz trud codziennej podróży wodą. Czytelnik będzie miał okazję prześledzić całą wyprawę.

Publikacja przekazuje porządną dawkę wiedzy o Oceanie Atlantyckim oraz mnóstwo ciekawostek z życia podróżnika. Dziecko przeczyta jak zaplanować transatlantycką ekspedycję, jak zmieścić w kajaku sprzęty żeglarskie, małą stocznię remontową oraz jedzenie na kilka miesięcy. Dowie się, czy istnieją podwodne góry, jak się nie zgubić na oceanie oraz gdzie na kajaku ukryta jest sypialnia, kuchnia i łazienka. Razem z bohaterem młody odbiorca stawi czoła największemu prądowi świata. Przeżyje burzy i sztormy.

Ilustruje niezwykłą ekspedycję i przekazuje mnóstwo informacji o Oceanie Atlantyckim. Całość książki jest minimalistyczna, utrzymana w niebiesko-białej tonacji, jedynie czarna kreska z ilustracji nadaje mocniejszy ton.

„Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?” to opowieść o pasji i realizacji swoich marzeń. Historia jest tak wciągająca, że nie sposób się od niej oderwać. Według mnie książka zachęca młodych czytelników do odkrywania świata, do wytrwałości i realizacji swoich marzeń. W prosty i zrozumiały sposób opowiada, jak żyje się samemu przez kilka miesięcy na oceanie, mając za mieszkanie kajak. Ogromny optymizm Aleksandra Doby, jego szczerość i pozytywne nastawienie do świata pomogły mu w pokonywaniu kolejnych kilometrów oraz dążeniu do celu. Dzięki tej książce czytelnicy, zarówno ci duzi, jak i mali, mogą przekonać się, że przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego to nie lada wyzwanie, do którego trzeba się porządnie przygotować. Publikacja powstała we współpracy z Aleksandrem Dobą i jest pierwszą książką o jego wyprawach kajakowych dla dzieci.

„Zawsze trzeba zaczynać od marzeń. Potem plany. No i trzeba sprzątać śmieci z rzeki, bo ja potem kajakiem nie mogę się przebić.” – Aleksander Doba.

Tak się składa, że mój mąż Paweł pracuje z osobą, która przepłynęła Ocean podobnie, jak bohater książki. Jest to mężczyzna poniżej 30. roku życia, z gęstą brodą i donośnym głosem. Pytaliśmy go, czy doświadczył podobnych zjawisk naturalnych, jak np. podwodna góra i inne. Powiedział, że nie, ale miał inną, ciekawą przygodę. Otóż podczas jego nocnej zmiany (płynął w grupie kilkuosobowej) były duże fale. James Deehan, bo tak się nazywał, mówił, że wywróciła ich fala o wysokości małego budynku. Co ciekawe w tej historii, to jak w środku nocy James zobaczył, że nagle gwiazdy znikają znad horyzontu – gasną coraz to wyżej i wyżej, do przerażającej wysokości… Na szczęście nikomu nic się nie stało. Dzięki jego uprzejmości załączam kilka zdjęć, które pokazują, jak naprawdę wygląda taka wyprawa.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.