NORO-1. Przygody nieziemskiego przyjaciela

Autor: Joanna Pstrągowska
Wydawnictwo: GWP
Liczba stron: 72
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4/5

„NORO-1. Przygody nieziemskiego przyjaciela” to opowiadanie o robocie, który przybył z odległej planety i musi nauczyć się “ludzkich zwyczajów”.

Noro-1 jest robotem i przybył z planety Norbik, który w wyniku awarii statku kosmicznego niespodziewanie ląduje na Ziemi, na podwórku zwykłego chłopca o imieniu Artur.

Tytułowy bohater początkowo nie rozumiał, jak ludzie mogą przekazywać sobie tyle informacji za pomocą gestów, uczuć, spojrzeń. Powodowało to nieporozumienia i zabawne sytuacje.

Jednak im dłużej Noro-1 poznawał świat razem ze swoim ośmioletnim przyjacielem Arturem, tym lepiej rozumiał, że to, co ludzie odczuwają, jest naprawdę ważne. Robot analizował wyrazy twarz, sygnały płynące z ciała, czy ton głosu. W ten sposób uczył się rozpoznawać stany emocjonalne towarzyszące chłopcu i jego rodzinie. Po analizie dzielił się swoimi odkryciami, wprowadzając Artura w skomplikowany system rozumienia własnej psychiki.

Każdy rozdział kończy się pytaniami dotyczącymi tekstu, zagadnieniami do pogadanek oraz propozycjami zabaw. Według mnie fajne jest sprawdzić uwagę słuchacza podczas czytania i wdać się z nim w dyskusję. Jako bonus, na końcu książki znajdziemy słownik powiedzeń, na które natrafiliśmy w rozdziałach lektury.

„NORO-1. Przygody nieziemskiego przyjaciela” to historia, która wprowadza dzieci w świat emocji, uczuć oraz relacji społecznych. Publikacja podpowiada, że aby dobrze żyć w świecie społecznym, warto przyglądać się sobie oraz innym ludziom, ponieważ każde zachowanie ma swoje znaczenie. Książka może pomóc dzieciom z Zespołem Aspergera w zrozumieniu wielu zasad społecznych. Co znaczy, że lektura niesie ze sobą bardzo dużą dawkę zrozumienia dla ludzkich emocji i zachowań, które nie zawsze są dla każdego w pełni czytelne. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.