Tramwajarka i inne matki PRL

Autor: Piotr Wawrzeniuk
Wydawnictwo: Poławiacze Pereł
Liczba stron: 40
Wiek: 7+
Moja Ocena: 4-/5

„Tramwajarka i inne matki PRL” to wyjątkowa, limitowana, ręcznie numerowana edycja – dla kolekcjonerek/kolekcjonerów, wydana dla uczczenia trzydziestolecia upadku PRL.

Książka podzielona jest symbolicznie na cztery etapy trwania Polski Ludowej: od powojennego stalinizmu poprzez okresy Rządów Gomułki, a następnie Gierka, do euforii „Solidarności”.

Jest to lektura pełna sarkazmu, opowiadająca o czasach słusznie minionych. Prezentowane jest 12 mam pracujących w okresie Polski Ludowej. Jest tu mama wózeczka, traktorzystka, agitatorka, donosicielka, pracownica umysłowa, taksówkarka, spekulantka, cinkciarka, meliniarka, suwnicowa, tramwajarka i prywaciarka.

Prezentowane zawody wykonywane przez kobiety poprzeplatane są z postaciami ówczesnych polityków, historycznymi informacjami oraz przełomowymi zdarzeniami. Każda z rozkładówek generuje sporą ilość pytań i prowokuje do dyskusji oraz wspomnień.

Język jest prosty i zrozumiały, a rysunki fajnie przedstawiają minione czasy.

„Tramwajarka i inne matki PRL” to książka adresowana do starszego czytelnika, dla którego kontekst historyczny będzie bardziej zrozumiały i który będzie miał większą świadomość tego, co sprawiło, że kobiety trudniły się wymienionymi w lekturze zajęciami. Dla niektórych może być nieco kontrowersyjny, a dla innych wymagający w odbiorze. Nakład książek jest stosunkowo niewielki, bo jest zaledwie 1527 sztuk i być może nie będzie już dodruku. Każda książka to unikatowy, ręcznie numerowany egzemplarz, oprawiony w czerwone płótno z obwolutą. Cieszę się, że Biblioteka Malucha jest posiadaczem jednego egzemplarza (o numerze 598).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.