
„Tramwajarka i inne matki PRL” to wyjątkowa, limitowana, ręcznie numerowana edycja – dla kolekcjonerek/kolekcjonerów, wydana dla uczczenia trzydziestolecia upadku PRL.
Książka podzielona jest symbolicznie na cztery etapy trwania Polski Ludowej: od powojennego stalinizmu poprzez okresy Rządów Gomułki, a następnie Gierka, do euforii „Solidarności”.

Jest to lektura pełna sarkazmu, opowiadająca o czasach słusznie minionych. Prezentowane jest 12 mam pracujących w okresie Polski Ludowej. Jest tu mama wózeczka, traktorzystka, agitatorka, donosicielka, pracownica umysłowa, taksówkarka, spekulantka, cinkciarka, meliniarka, suwnicowa, tramwajarka i prywaciarka.

Prezentowane zawody wykonywane przez kobiety poprzeplatane są z postaciami ówczesnych polityków, historycznymi informacjami oraz przełomowymi zdarzeniami. Każda z rozkładówek generuje sporą ilość pytań i prowokuje do dyskusji oraz wspomnień.

Język jest prosty i zrozumiały, a rysunki fajnie przedstawiają minione czasy.
„Tramwajarka i inne matki PRL” to książka adresowana do starszego czytelnika, dla którego kontekst historyczny będzie bardziej zrozumiały i który będzie miał większą świadomość tego, co sprawiło, że kobiety trudniły się wymienionymi w lekturze zajęciami. Dla niektórych może być nieco kontrowersyjny, a dla innych wymagający w odbiorze. Nakład książek jest stosunkowo niewielki, bo jest zaledwie 1527 sztuk i być może nie będzie już dodruku. Każda książka to unikatowy, ręcznie numerowany egzemplarz, oprawiony w czerwone płótno z obwolutą. Cieszę się, że Biblioteka Malucha jest posiadaczem jednego egzemplarza (o numerze 598).
