Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków

Autor: Milada Rezková
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 208
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4/5

„Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków” to album pełen anegdot, faktów i ciekawostek, które pozwolą dzieciom lepiej zrozumieć czym jest strach i jak można sobie z nim poradzić.

Z czterech podstawowych emocji – zazdrości, radości, smutku i złości – w literaturze dziecięcej najczęściej występuje strach. Jest to jeden z najbardziej pierwotnych oraz podstawowych stanów emocjonalnych człowieka. Nie tylko człowieka, ale i zwierząt.

Strach przedstawiony jest w książce jako czarna kropka i zaskakujące jest to, że coś tak prostego graficznie można za każdym razem przedstawić trochę inaczej. Ten uniwersalny symbol uczucia lęku nie przerazi czytelnika, wręcz przeciwnie, dziecko może się z nim zaprzyjaźnić. Strach jest przedstawiany jako nasz pomocnik, część ludzkiego życia, którą trzeba poznać i zrozumieć. Lektura tłumaczy czytelnikom jak strach wpływa na nasze ciało, czym są koszmary oraz jakie może on przybierać formy.

Jest to książka dla dzieci, która w angażujący sposób pod względem treści i grafiki porusza temat strachu. Warto świadomie rozróżniać, ile rzeczy w życiu robi się dla radości, a na ile decyzji ma wpływ nasz strach. Jest to lektura interaktywna, która wpływa również na inwencję twórczą dziecka, pozwalając mu na przelanie na papier w formie rysunków swoje wyobrażenia na temat strachu.

Uważam, że pozycja jest wydana w sposób artystyczny pod względem merytorycznym. Sam pomysł zrobienia książki edukacyjnej o strachu dla dzieci jest dużym plusem. Małe dziecko jest nieustannie narażone na przeróżne formy lęku. Lektura jest czymś w rodzaju pomocy w radzeniu sobie z tym abstrakcyjnym tematem. Jest zabawna i jednocześnie pouczająca. Napisana jest w sposób przejrzysty i atrakcyjny dla czytelników w każdym wieku. Książkę można czytać z dowolnego miejsca, a nawet przy wielokrotnym kartkowaniu zawsze można znaleźć nowy szczegół.

„Nie bój się” to wspaniała książka dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć z dzieckiem podróż po świecie emocji i pomóc mu oswoić swój strach. Publikacja będzie świetnym początkiem do rozmowy o zrozumieniu i akceptacji strachu. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.