Man zou. Chiny dla dociekliwych

Autor: Izabella Kaluta
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 224
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Man zou. Chiny dla dociekliwych” to przewodnik po ojczyźnie smoków, fajerwerków i porcelany.

Jest to seria “Świat dla Dociekliwych” prezentująca kulturę różnych krajów: opowiadająca o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. Nie używają alfabetu, tylko znaków. Na śniadanie chętnie jedzą zupę. Witają się ukłonem, bezustannie wręczają sobie prezenty i wyświadczają przysługi. Gdy budują ogromne wieżowce, zostawiają czasem pośrodku otwór na tyle duży, by mógł przez niego przelecieć smok. Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Dużo jeżdżą na rowerze, w święto zmarłych karmią głodne duchy i palą sztuczne pieniądze na grobach.

Książkę czyta się z zapartym tchem, ponieważ dostarcza wielu ciekawych, wcześniej nieznanych faktów. Młodzi czytelnicy przeczytają o historii Chin, ich mitach i legendach, a także zwyczajach i tradycjach Chińczyków. Dzieci przekartkują rozdział o Wielkim Murze Chińskim i Wielkim Jedwabnym Szlaku, o mnichach z Shaolin i chińskich sztukach walki. Z lektury dowiedzą się o chińskim kalendarzu, języku i piśmie. Lektura wyjaśnia młodym odbiorcom, dlaczego Chińczycy jedzą pałeczkami. Najmłodsi lizną co nieco z dziedziny o medycynie chińskiej i najsłynniejszych chińskich wynalazkach (papier, kompas, proch strzelniczy i druk). Pogłębią wiedzę o Zakazanym Mieście (w którym mieszkali chińscy cesarze) i Armii Terakotowej oraz poznają wiele innych ciekawych informacji o tym niesamowitym i odmiennym od naszego kraju.

Na końcu czytelnik znajdzie słownik polsko-chiński oraz kilka prostych przepisów do wykonania w domu.

„Man zou. Chiny dla dociekliwych” to książka, która może być dobrym początkiem, by odbyć podróż w dalekie strony. W serii „Świat dla Dociekliwych” dotychczas ukazały się 4 pozycje i wszystkie mnie intrygują i zachęcają do zakupu. Być może skuszę się na nie i podzielę swoją opinią. Na razie z czystym sercem mogę polecić przewodnik po Chinach. Gdyby nie panująca sytuacja na świecie, byłby to drugi kraj na mojej liście do odwiedzenia. Niestety na ten czas mogę jedynie oddać się czytaniu i własnej wyobraźni jak tam jest.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.