Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?

Autor: Michel Piquemal
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Liczba stron: 64
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?” to interesująca książka, która ułatwia osobom leworęcznym lepsze życie w społeczeństwie praworęcznym.

Krótkie rozdziały tej książki jasno przedstawiają tak drażliwe tematy, jak prześladowania leworęcznych ludzi w wielu kulturach, ich trudności w nauce (nie zawsze, ale wciąż), konsekwencje żałosnego uzależnienia od funkcjonowania mózgu, traktowanie leworęczności przez religię, szkołę lub gorzej, przez obie naraz.

Bycie leworęcznym, w świecie, w którym wszystko jest zaprojektowane specjalnie dla osób praworęcznych, nie zawsze jest łatwe. Długotrwale zdenerwowani, leworęczni ludzie mają do czynienia z wieloma codziennymi problemami (wiązanie butów, używanie noża lub nożyczek), które są szybko usuwane przy odrobinie praktyki. Jednak jest zbyt wiele błędnych przekonań i uprzedzeń, które nadal są przeciwko nim. Leworęczność to nie tylko pisanie lewą ręką, ale inne postrzeganie świata, posiadanie silniej rozwiniętej prawej półkuli mózgu, a to niesie ze sobą wiele wyzwań. Wymaga to uświadomienia sobie ich istnienia oraz konieczności odpowiedzenia, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Świat leworęcznych w książce wyjaśniony jest dzieciom poprzez jasne i udokumentowane przedstawienie codziennych irytacji leworęcznych oraz ich prześladowań, jakie na przestrzeni dziejów zgotował im świat chrześcijański, ale także liczebnie wyżsi – praworęczni. Statystyki pokazują, że odsetek ludzi leworęcznych wzrasta, a wszystko przez to, że zmienia się też nasze nastawienie do tego tematu. Prawdą jest to, że leworęczni stanowią mniejszość (20% populacji), dlatego można by oczekiwać, by to oni przystosowali się do lateralizacji (prawo/lewo-stronności) większości.

Osobie piszącej lewą ręką wiele codziennych czynności będzie sprawiać trudność. Ważne jest to, by być tego świadomym, aby móc pokonywać małe pułapki i czuć się dumnym z bycia leworęcznym. Książka ma na celu pokazanie wszystkich aspektów odmiennego „zorganizowania” mózgu, w zależności od dominującej półkuli.

Czytając książkę, czytelnik zrozumie problemy, z jakimi borykają się na co dzień piszący drugą ręką. Lektura pokaże wady i zalety bycia leworęcznym. Na szczęście w Internecie takie osoby mogą nabyć specjalnie zaprojektowane narzędzia tylko dla siebie: przyrząd do obierania warzyw, otwieracz do puszek, korkociąg, temperówkę, linijkę czy też nożyczki. Znajdziemy także krótki test pozwalający sprawdzić i odróżnić się czy należymy do mniejszości, czy też większości populacji.

„Jestem leworęczny… i co mi zrobisz?” to pouczającą, otwierającą na inność pozycja dla dzieci i rodziców, jak i dla nauczycieli, kolegów oraz koleżanek leworęcznych dzieci. To skarbnica wiedzy uczącą jak sobie z tą odmiennością radzić. Ta książka, która ujawnia wszystkie kwestie, będzie bardzo pomocna dla wszystkich. W jasny i przejrzysty sposób objaśnia zagadnienia związane z leworęcznością. Uważam, że lektura pomoże leworęcznym dzieciom odnaleźć się w praworęcznym świecie. Ponadto wiedza przelana na karki bez wątpienia przyda się także wszystkim praworęcznym. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.