Fale

Autor: Clare Helen Welsh
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 32
Wiek: 4+
Moja Ocena: 4/5

„Fale” to lektura, która pozwoli wytłumaczyć dzieciom trudny temat demencji u osób starszych i podpowie, jak mogą wesprzeć w tej trudnej sytuacji swoich dziadków.

Historia opowiedziana jest z perspektywy dziewczynki, która kopie dziury i buduje zamki z piasku na plaży ze swoim dziadkiem. Uwielbia zabawy i wspólne spędzanie z nim czasu.

Starszy mężczyzna nie zawsze wie, co się dzieje i przez demencję wszystko mu się miesza. Bywa tak, że Dziadzio czasem zapomina, także o tym, jak się wykonuje podstawowe czynności. Dziewczyna zdaje sobie sprawę ze zmian w zachowaniu dziadka: czasami jest zdezorientowany lub zachowuje się dziwnie. Boi się, że dziadek mógłby kiedyś zapomnieć i o niej… o tym, jak bardzo ją kocha.

Dziewczynka nie wszystko rozumie, czasem nawet się złości na ukochanego dziadka, ale wie, że mimo choroby, nawet w tak trudnej sytuacji jest najlepszym kompanem do zabaw na plaży, wygłupów i przytulania.

Matka delikatnie zapewnia córeczkę, że jej dziadek nadal ją kocha i pomaga jej znaleźć sposoby, aby mu pomóc, gdy o czymś zapomina.

Tytułowe fale pomagają małej bohaterce zrozumieć, jak funkcjonuje pamięć u starszej osoby. Wspomnienia mogą być bliskie, wyraźne i żywiołowe. Kiedy indziej odległe i obce.

„Fale” to wzruszająca i niezwykle wartościowa historia o rodzinie, miłości i o tym, jak możemy pomóc ukochanej osobie z demencją żyć godnie i dobrze. Ilustracje nadają książce emocjonalną głębię i słodycz. Lektura książki będzie bardzo wartościowym wstępem do rozmowy z dzieckiem na ten temat. Ta historia uzmysławia, że prawdziwa miłość potrafi pokonywać wszelkie bariery i trudności, a dziecko uczy szacunku do starszych i radości bycia z bliskimi. Głośne przesłanie, że podczas, gdy pamięć może zniknąć, miłość zawsze pozostanie.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.