Angara, córka Bajkała

Autor: Irina Jertachanowa
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 64
Wiek: 6+
Moja Ocena: 4+/5

„Angara, córka Bajkała” to opowieść, która oparta jest na popularnej w całej Syberii i Azji Centralnej buriackiej legendzie, której bohaterami są odległe rzeki i krainy syberyjskie.

Historia dzieje się w czasach, gdy wielkimi ziemiami rządzili Bajkał, Sajan, Jenisej, Amur i Lena. Tytułowy Bajkał miał prześliczną córkę, która wychowywała się pod czujną opieką starej niani.

Do potężnego Bajkała przybywają zalotnicy, starający się o rękę pięknej Angary. Wielki władca szuka dla swojej jedynej, ukochanej latorośli odpowiedniego kandydata na męża.

Angara zakochuje się bez pamięci w mniej szanowanym bogu – Jeniseju. Tym samym odrzuca oświadczyny zalotników, którzy starali się o jej rękę.

Rozgniewany Bajkał dowiedział się o uczuciu córki i wbrew jej woli zaczął przygotowania do ślubu z innym. Angara postanowiła uwolnić się z sideł władcy i ojca – ucieka do ukochanego.

Zły ojciec próbuje ją jednak zatrzymać na różne sposoby, np. rzucając na jej drogę błotniste bagna, bądź wysokie góry. Na koniec rzucił między zakochanych nowo wybudowany pałac weselny. Angara zamieniła się wtedy w rzekę i wpadła prosto w objęcia Jeniseja, który także zamienił się w rzekę. Odtąd płyną wciąż razem i nic nie jest w stanie ich rozdzielić.

„Angara, córka Bajkała” to książka, która opowiada o autorytarnym modelu rodzicielstwa i sprawowania władzy, o potrzebie rozmowy i empatii, a równocześnie niesie z sobą ponadczasowe przesłanie o potędze miłości, zdolnej pokonać wszelkie przeszkody. Na pierwszy plan wysuwają się przepiękne ilustracje, którymi ta książka jest wręcz przepełniona – to prawdziwa uczta dla oczu. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.