Ziemia, żywa planeta

„Ziemia, żywa planeta” to kompendium wiedzy o historii kuli ziemskiej, zachwycający i cieszący oko album popularnonaukowy.

Wow! Wow! Wow! Te słowa padały u nas w domu z każdą przewróconą stroną. Adaś z tatą, jak zahipnotyzowani stali i wpatrywali się w obrazki. Co chwilę słychać było komentarze, trudne słowa i dalszy zachwyt. Już dawno nie słyszałam ich tak bardzo podekscytowanych na widok jakiejś książki. Chylę czoła i biję wielkie brawa dla jej twórczyni.

Historia Ziemi opisuje najważniejsze wydarzenia i podstawowe etapy rozwoju naszej planety, od jej powstania, po dziś. Jej wiek wynosi około 4,56 miliarda lat. Prawie wszystkie gałęzie nauki pomogły nam zrozumieć główne wydarzenia z przeszłości Ziemi.

Czas geologiczny to miliardy lat, od kiedy planeta Ziemia zaczęła się rozwijać. 300 milionów lat temu pierwsze komórki lub protokomórki tworzyły złożone jednostki, które utorowały drogę naszym dinozaurom i mamutom. Atmosfera osiągnęła swój obecny bilans azotowo-tlenowy, który był wystarczająco chłodny, by odtworzyć raj. Geolodzy badają skały i pozostałości żywych istot, które zachowały się w ziemi. Skamieniałości opowiadają historię Ziemi od momentu powstania jej skorupy miliardy lat temu do chwili obecnej.

W siedzibie Muzeum w parku Fòrum można obejrzeć przede wszystkim stałą ekspozycję – „Planeta Życie”. Przedstawia ona złożony proces ewolucji Ziemi i zamieszkujących ją istot żywych oraz interpretuje związki między nimi. Dzięki tej wystawie zwiedzający mogą poznać Ziemię jako układ, w którym panuje równowaga – doskonała, choć dynamiczna. Ekspozycja „Planeta Życie” stała się podstawą do przygotowania tej książki.

„Ziemia, żywa planeta” to książka, która śledzi najważniejsze wydarzenia z historii poprzez wspaniałe ilustracje, którym towarzyszy obszerny tekst. Pomagają one czytelnikowi w zrozumieniu nauki stojącej za rysunkami. Ta niezwykła lektura przeniesie czytelnika w odległy czas geologiczny, kiedy nasz świat wyglądał zupełnie inaczej, niż współczesny krajobraz. Publikacja przyciąga interesantów swoją tłoczoną okładką, formatem A4 i stonowanymi kolorami. W środku znajdziemy kilka klapek, a także ilustracje na cienkich pergaminach, dzięki którym kolejne obrazy przenikają i się uzupełniają. Bardzo fajna „Wow” książka.