Klimatyczni

Autor: Olga Ślepowrońska
Wydawnictwo: Tekturka
Liczba stron: 144
Wiek: 6+
Moja Ocena: 5/5

“Klimatyczni” to książka wydana przez Wydawnictwo Tekturka dla czytelników chcących poznać inspirujące sylwetki młodych ludzi, które zrobiły coś dla ochrony przyrody i dla swoich społeczności.

Żółw Tymoteusz przedstawi nam siedmiu niezwykłych bohaterów, którzy postanowili zmienić świat, zaczynając od siebie. Dzięki opowieściom mówiącego gada, wraz z Basią i Witkiem, czytelnicy poznają historie ludzi, których warto naśladować. Te osoby, chociaż niewiele miały, posiadały w sobie jednak coś, co sprawiło, że stworzyły coś wielkiego. Każda przedstawiona postać pochodzi z innego zakątka świata, jest w innym wieku, ma inne marzenia, jednak przyświeca jej jeden cel. Każda z nich pragnie, by otaczający ją świat był lepszym miejscem dla nas wszystkich.

Na początku każdego rozdziału mamy prosty komiks. Wstępem do każdej z opowieści żółwia Tymoteusza jest problem, z którym musi się zmierzyć rodzeństwo – Basia i Witek. Gad podsuwa im rozwiązania, opowiadając o inspirujących osobach takich, jak: William Kamkwamba, Xóchitl Guadalupe Cruz López, Henryk Jordan, Wangari Maathai, Arvind Gupta, Leah Nelson i Olga Ślepowrońska.

Na końcu poszczególnych rozdziałów czytelnik znajdzie sekcję: ,,Coś dla Ciebie, Czytelniku”, gdzie można znaleźć więcej informacji o opisywanych bohaterach oraz przede wszystkim praktyczne wskazówki o tym, jak wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.

Dzięki tej książce okazuje się, że dbanie o naszą planetę wcale nie jest takie trudne, czy jak niektórzy myślą, niemożliwe do zrobienia. Dobrze jest uczyć dziecko od najmłodszych lat i uwrażliwiać je na chronienie naszej planety. Segregowanie śmieci, wykorzystywanie niepotrzebnych rzeczy do wyrobu np. zabawek, sadzenie drzew czy oszczędzanie prądu w domu, może zdziałać wiele.

„Klimatyczni” to opowieść o tym, że każdy, niezależnie czy mały, czy duży, może zrobić coś dobrego dla naszej planety. Dzięki książce czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, że na rzecz środowiska, czy naszych małych społeczności, można działać codziennie. Lektura otwiera oczy na wiele najważniejszych problemów dzisiejszego świata. Cała szata graficzna utrzymana jest w nietuzinkowych ilustracjach. Duża czcionka jest także fajną zaletą dla dzieci samodzielnie czytających. Lekturę można czytać rozdziałami, co w naszym przypadku dobrze się sprawia, ponieważ nasz 5-latek nie męczył się od nadmiaru informacji i chętnie dyskutuje na dany temat.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.