Wilczek

Autor: Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 56
Wiek: 8+
Moja Ocena: 4+/5

„Wilczek” jest kolejną książką wydaną w ramach cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Ostatnio pisałam o niezwykle trudnej pozycji tutaj. Tym razem lektura będzie dostosowana do młodszych odbiorców. „Wilczek” to krótka historia o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Autorka na przykładzie przeżyć małego chłopca, opisała wszystkie najważniejsze i najbardziej charakterystyczne elementy tego epizodu historycznego.

Tytułowy bohater ma na imię Wiktor i mieszka z rodzicami w akademiku. Oprócz nich mieszka tam wiele innych osób. Chłopiec ma wiele cioć i wujków, z którymi robi ciekawe rzeczy. W domu studenckim zawsze się coś dzieje, jest gwarnie i Wilczek to uwielbia.

Kiedy pewnego niedzielnego poranka Wiktor zostaje zaskoczony ciszą, szemraniami dorosłych, zimnymi kaloryferami i brakiem ciepłej wody w krainie, czuje się nieswojo. Tego dnia, 13 grudnia 1981 roku, telewizor zaśnieżył, a po chwili na jego ekranie pojawił się pan w okularach, tytułujący się szefem rządu polskiego. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny i godzinę milicyjną w całym kraju. Generał poinformował obywateli o konieczności podjęcia trudnej decyzji o powołaniu WRON-u – Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, aby chronić Ojczyznę.

W życiu Wilczka i jego najbliższych zagościła wojna. Jego bezpieczne, beztroskie życie zmieniło się całkowicie. Obecna sytuacja zmusiła rodzinę Wiktora do opuszczenia akademika i przeprowadzenia się do rodziców jego taty.

Na ulicach pojawiają się czołgi i Szarzy Rycerze. W tramwajach jest tłoczno od podróżujących pasażerów, a zakupy można zrobić tylko za kartki. Dla Wilczka nastały ciężkie czasy, które zmieniły jego życie na zawsze.

„Wilczek” to opowiadania oparte na faktach. Książki z tej serii przybliżają temat wojny w sposób przystępny i zrozumiały dla dziecka. Były wielokrotnie nagradzane, są cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu. Przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi – dorosłych, ale i przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej. Lektura w sposób prosty, dostosowany do wieku i wrażliwości odbiorcy, pokazuje trudne wydarzenia w Polsce podczas wprowadzenia stanu wojennego. Książka prowokuje dzieci do zadawania pytań i zachęca do rozmów o tamtych czasach. Moim zdaniem to pozycja ważna i cenna, watra choć jednego przeczytania. Zasługuje na uwagę, ponieważ dostarcza porcję wiedzy na temat historii naszego kraju. Polecam.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.