Myszolandia

Autor: Ma Sanjin
Wydawnictwo: Kinderkulka
Liczba stron: 32
Wiek: 5+
Moja Ocena: 4+/5

„Myszolandia” to lektura o odpowiedzialności społecznej i zaangażowaniu w stanowienie porządku demokratycznego.

Raz na 5 lat w Myszklandzie odbywają się wybory. Za każdym razem myszy głosują na czarne, spasione koty, które ustanawiają dobre prawa. Zwierzęta nie są złośliwe, ale egzekwują prawa, które są nagięte w ich kierunku i w najlepszym interesie. Na dodatek jakoś wspaniale też nie rządzą, a myszom w ich kraju żyje się coraz gorzej.

Pewnego dnia myszy mają dość i próbują wprowadzić białe koty do władzy. Niestety nie następuje żadna poprawa dla społeczeństwa mysz. Nowi rządzący obiecują zniesienie narzuconych przez poprzedników wytycznych dotyczących mysich dziur i wprowadzają za swoich rządów kwadratowe otwory, co wcale nie podoba się myszom.

Mija następne 5 lat, myszy idą do urn i zgodnie wybierają nowy rząd. Tym razem będą to szare koty. Jak się okazuje, to też nie rozwiązuje problemu – nie pomaga zmiana koloru kotów. Sęk w tym, że rządzącymi były właśnie koty!

Uważam, że ta historia dla dzieci jest naprawdę fajna. Odbija się echem w naszym obecnym społeczeństwie, w którym niekoniecznie czujemy się zrozumieni, a wręcz mniej wysłuchani przez tych, którzy nami rządzą. Prawdą jest to, że to my zapewniamy im władzę. Niesamowite jest naprawdę uderzające podobieństwo tej historii do obecnych czasów.

Koniec tej opowieści jest mocny, a wynik dobry pod względem moralnym. Wreszcie w Myszolandzie pewna mysz wpadła na nową ideę. Niestety zostaje wtrącania do więzienia, ale jej koncepcja już żyje i w końcu zostaje wprowadzona w życie.

„Myszolandia” to książka o wolności, wolności słowa, prawach obywateli i demokracji. Pozycja może być świetnym sposobem na wprowadzenie młodych odbiorców w politykę i nauczenie ich dobrej etyki. Opowieść inspirowana jest pełnym dowcipu przemówieniem kanadyjskiego polityka Tommy’ego Douglasa. Lektura skierowana jest do dzieci, jednak będzie wartościowa dla czytelnika w każdym wieku. Ma interesujące i estetyczne ilustracje. Książka jest dobrze przemyślana, pełna znaczenia, która skłania najmłodszych do refleksji i być może pewnego dnia coś zmieni. Pozycja warta polecenia.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.