Fungarium. Muzeum grzybów

Autor: Ester Gaya
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 72
Wiek: 8+
Moja Ocena: 5/5

„Fungarium” to wprowadzenie do świata grzybów, by dowiedzieć się wszystkiego o tych dziwnych i fascynujących formach życia.

Grzyby to jedne z najmniej znanych i zarazem najbardziej tajemniczych organizmów na Ziemi, które są niezbędne dla naszego ekosystemu. Mają własne królestwo i są bliżej spokrewnione ze zwierzętami niż roślinami. Przetwarzają składniki odżywcze, umożliwiają pobieranie wody przez rośliny, mają niezliczone zastosowania medyczne, przemysłowe, rolnicze, ale mogą również mieć niszczycielski wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo żywnościowe.

Biorąc pod uwagę ich znaczenie i wpływ, jaki mogą mieć na nasze życie, zaskakujące jest, jak niewiele o nich wiemy. Obecnie uważa się, że królestwo grzybów obejmuje od 2,2 do 3,8 miliona gatunków. Szacunki te poprawiły się dzięki najnowszym osiągnięciom w technologii sekwencjonowania DNA, ale tylko 145 000 zostało prawidłowo opisanych na całym świecie, a każdego roku opisywanych jest około zaledwie 2000 nowych gatunków.

Wielu z nas niewiele wie o grzybach poza faktem, że niektóre z nich można zjeść, ale bez nich nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Grzyby mają zdumiewający wachlarz kształtów, kolorów i funkcji ekologicznych. Od jaskrawo ubarwionych, drobnych (apothecia), po duże, przypominające pompony owocniki naszego rzadkiego i majestatycznego gatunku Hericium.

Przetrwanie wielu gatunków grzybów zależy od różnych rodzajów drzew.

W lasach i na łąkach, na torfowiskach i na szczytach gór, na drzewach, pod powierzchnią gleby, na kościach i wyrastające z martwych bezkręgowców, grzyby można znaleźć wszędzie.

Książka przedstawia miejsce występowania grzybów w przyrodzie, sposób ich wzrostu, miejsca występowania oraz różne rodzaje. Według mnie terminologia jest często zbyt techniczna, co może przytłaczać małego czytelnika. Na plusie są towarzyszące ilustracje botaniczne pozwalające na wizualne badanie grzybów, a także na przyswajanie słów.

Najbardziej fascynującym momentem w lekturze okazał się temat poświęcony grzybom zombie. Ku mojemu zaskoczeniu Adaś wiedział o nich sporo, jeszcze zanim zdążyłam doczytać do końca. A to dzięki jego ulubionemu kanałowi przyrodniczemu „Atlas” na YouTube (link na końcu). Na świecie jest 90 gatunków tego grzyba. Najpopularniejszy, maczużnik chiński, jest stosowany w medycynie tradycyjnej, głównie na Tybecie i w Chinach. Grzyb zombie jest w stanie przejąć kontrolę nad ciałem mrówki, dosłownie zmieniając ją w zombie. Po zarażeniu owada atakuje on jego system nerwowy i praktycznie przejmuje kontrolę nad ruchami ofiary. Dla mnie jest to szokujące i przerażające, ale nie zniechęciło to naszego dziecka do dalszego studiowania książki.

Polecam link do oglądnięcia. My ten filmik znamy już prawie na pamięć.

W3Schools

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.