Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Wiek: 15+
Moja Ocena: 4+/5

„Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci” to antologia poświęcona spuściźnie ilustratorów, których kariera obejmowała stulecie od odzyskania przez naród niepodległości w 1918 roku, aż do dziś.

Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza i współpracy z wydawnictwem Dwie Siostry ukazał się tom ilustracji dla dzieci, gromadzący najważniejsze prace i naszych rodzimych autorów.

Punktem wyjścia i istotą, która leży u podstaw tej pozycji, były oczywiście ilustracje. Na każdego opisywanego autora przypada od kilku do kilkunastu grafik. Ostatecznie w książce znalazło się blisko 840 prac 230 ilustratorów, tworzących bogatą wizualną panoramę polskiej ilustracji na przestrzeni lat.

Tekst towarzyszący każdemu wpisowi jest zróżnicowany pod względem tematyki, zakresu i stylu – w zależności od tematów objętych słowem kluczowym i indywidualnego stylu każdego autora. Chodziło o to, aby objąć tyle różnorodności perspektyw, ile tylko się da, tak, aby stworzyć jak najbardziej dynamiczny obraz tego, co polska ilustracja zaoferowała światu przez całe stulecie.

Dzięki temu wspaniałemu leksykonowi, który jest kopalnią wiedzy o polskiej ilustracji, czytelnik dostaje możliwość podziwiania, zestawiania i porównywania podejścia do opowieści dla dzieci, jakie prezentowali ilustratorzy kiedyś i dziś. Każdy rysunek jest opatrzony podpisem, który wyszczególnia artystę i rok publikacji jego książki w pierwszym wydaniu. Wątkiem estetycznym łączącym polskie ilustracje jest po prostu to, jak różnorodne one były: niektóre malarskie, inne eksperymentalne, a jeszcze inne inspirowane sztuką ludową.

Zarówno rozdziały, jak i obrazy zostały ułożone wedle klucza tematycznego w sposób alfabetyczny. Autorzy zdecydowali się nie postępować chronologicznie, ale wyciągnąć słowa kluczowe, które mogą odnosić się do konkretnych autorów, książek, technik rysunkowych, stylów, tematów lub miejsc.

Na końcu książki znajduje się dodatek biograficzny, wraz z kalendarium najważniejszych wydarzeń historii polskiej ilustracji od odzyskania niepodległości w 1918 roku.

„Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci” to obszerne kompendium i wspaniały przegląd stulecia tej formy sztuki. Uważam, że ta niemalże pięciuset stronicowa skarbnica bogato ukazująca naszą kulturę, to zdecydowanie pozycja warta zakupu. Album pokazuje obrazy, które wielu z nas skojarzy ze swych lat dziecięcych lub posiada obecnie na półce w pokoju dziecka. Jest to książka dla każdego miłośnika dobrej literatury oraz pięknych ilustracji. Zdziwię się, jeśli moi ulubieni polscy blogerzy książkowi nie będą jej recenzjonować. Wydanie ponad 100 złotych jak dla mnie warte było każdej złotówki, ponieważ długo na nią czekałam. Co prawda książka dojechała do mnie ciut uszkodzona i wizualnie straciła trochę na swojej wartości, niemniej jednak będzie wzbogacała Bibliotekę Malucha. Polecam.

W3Schools